Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Mocna reakcja Krajowej Rady Sądownictwa na uchwałę „Iustitii”. Stowarzyszenie „działa jak partia polityczna”

Obecni podczas XXIX Zebrania Delegatów Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” wystosowali apel do Komisji Europejskiej o „natychmiastowe wszczęcie postępowania przeciwnaruszeniowego w związku z funkcjonowaniem neo-KRS”. Dziś do treści pisma i skargi na Polskę do unijnych instytucji odniosła się Krajowa Rada Sądownictwa. W przyjętym stanowisku stwierdzono, że ostatnia działalność części członków Stowarzyszenia „Iustitia” jest „przykładem niedopuszczalnej i sprzecznej ze statutem stowarzyszenia działalności politycznej identycznej z działalnością typową dla partii politycznych”.

Krajowa Rada Sądownictwa zarzuca środowiskom sędziowskim skupionym wokół Stowarzyszenia Sędziów "Iustitia" prowadzenie działalności politycznej
Krajowa Rada Sądownictwa zarzuca środowiskom sędziowskim skupionym wokół Stowarzyszenia Sędziów "Iustitia" prowadzenie działalności politycznej
Fot. Filip Błażejowski/Gazeta Polska

W treści przyjętego 16 kwietnia apelu przedstawiciele „Iustitii” przekonują, że „natychmiastowe wszczęcie postępowania przeciwnaruszeniowego” przez Komisję Europejską jest „niezbędne do przywrócenia praworządności w Polsce oraz zagwarantowania obywatelom Polski i innych państw członkowskich prawa do niezależnego sądu”.

To nie wszystko. Dalej w treści uchwały czytamy:

„Polska neo-KRS w praktyce swojego funkcjonowania wielokrotnie udowodniła już, że jest organem realizującym oczekiwania władzy, która wybrała sędziów do jej składu. Przez ostatnie lata bezpardonowego ataku na gwarancje niezawisłości sędziów nie zajęła stanowiska w obronie tej wartości. Przeciwnie, czynnie wspierała systematyczne osłabianie niezależności władzy sądowniczej, przede wszystkim poprzez udział w nielegalnej procedurze nominacyjnej sędziów, co prowadzi do rażącego naruszenia art. 6 EKPCz i art. 47 KPP –wyroki  Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawach Dolińska-Ficek, Ozimek, sprawa Advance Pharma”.

– głosi fragment apelu.

Obecni na Zebraniu Delegatów członkowie „Iustitii” twierdzą, że „warunkiem koniecznym do przywrócenia praworządności w Polsce jest uzdrowienie Krajowej Rady Sądownictwa”.

„Nie można przywrócić rządów prawa walcząc jedynie ze skutkami, a nie z przyczynami kryzysu. Dalsze zwlekanie przez KE z wszczęciem postępowania przeciwnaruszeniowego stanowi zgodę na zatruwanie polskiego i unijnego wymiaru sprawiedliwości sędziami powołanymi niezgodnie z prawem i niszczenie rządów prawa”. 

– czytamy.

 

Tymczasem w swoim stanowisku Krajowa Rada Sądownictwa zarzuca środowiskom sędziowskim Iustitia prowadzenie działalności politycznej. W treści opublikowanego na Twitterze pisma KRS odnosi się bezpośrednio do uchwały przyjętej podczas XXIX Zebrania Delegatów Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”. Padają mocne słowa.

Poniżej pełna treść stanowiska KRS:

Krajowa Rada Sądownictwa jako organ konstytucyjny stojący na straży niezawisłości sędziowskiej i niezależności sądów, po zapoznaniu się z wystąpieniami przedstawicieli Stowarzyszenia Polskich Sędziów „Iustitia” w trakcie odbywającego się w dniach 14-16 kwietnia 2023 r. XXIX Zebrania Delegatów stwierdza, że działalność stowarzyszenia przekracza zakreślone norm art. 178. Ust 3 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej ograniczenia stanowiące, że Sędzia nie może należeć do partii politycznej, związku zawodowego ani prowadzić działalności publicznej nie dającej się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów. 
Działalność części członków Stowarzyszenia „Iustitia”, którzy jako „sukces” określają doprowadzenie do sytuacji destabilizacji państwa polskiego oraz wzywają organy instytucji unijnych do wdrażania względem Państwa polskiego procedur naruszeniowych i nakładania kar finansowych stanowi nie tylko zagrożenie dla obywateli ale również jest przykładem niedopuszczalnej i sprzecznej ze statutem stowarzyszenia działalności politycznej identycznej z działalnością typową dla partii politycznych.
Krajowa Rada Sądownictwa wzywa tym samym sędziów, członków Stowarzyszenia, do zdystansowania się od sprzecznych z prawem zachowań jego kierownictwa.

 



Źródło: Niezalezna.pl

#KRS #Iustitia

Piotr Łukawski