10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Minister Czarnek o polskich uczelniach: Nie możemy pozwolić na dyktaturę lewicowo-liberalną i lewacką

Nie możemy pozwolić na dyktaturę lewicowo-liberalną i lewacką na polskich uczelniach – powiedział na antenie Radia Poznań minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. W ten sposób odniósł się do sprawy sędziego TK Justyna Piskorskiego, który miał zostać poproszony przez współpracowników z uczelni o rezygnację z pełnionej funkcji na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza.

Przemysław Czarnek
Przemysław Czarnek
Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

Szef resortu edukacji i nauki był pytany w Radiu Poznań m.in. o sprawę sędziego TK Justyna Piskorskiego, który jest kierownikiem Zakładu Prawa Karnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM). Według mediów, po ubiegłotygodniowym wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji Piskorski został poproszony przez współpracowników z uczelni o rezygnację z kierowania zakładem.

Czarnek określił wezwanie pracowników UAM jako absolutnie skandaliczne.

- Tylko z tego powodu, że sędzia będący pracownikiem uniwersytetu orzekł w sprawie zgodnie ze swoim sumieniem i swoją wiedzą prawniczą, a że jest to jeszcze dodatkowo zgodne ze światopoglądem chrześcijańskim, z tego powodu miałby ustępować ze stanowiska pod presją środowiska – nad tym trzeba zapanować, bo nie możemy pozwolić na dyktaturę lewicowo-liberalną i lewacką na polskich uczelniach

 – powiedział.

Dodał, że wezwanie pracowników UAM do odejścia sędziego Piskorskiego to "wystąpienie przeciwko zasadzie niezawisłości sędziowskiej i niezależności sądów".

- To jest już przykład nie tylko pogwałcenia konstytucyjnych zasad w Polsce, ale to jest już kolejny przykład swego rodzaju dyktatury światopoglądu lewicowo-liberalnego na polskich uczelniach

 – zaznaczył.

Czarnek odniósł się również do oświadczenia rektorki UAM prof. Bogumiły Kaniewskiej, która oceniła ubiegłotygodniowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego jako ograniczający prawa kobiet i rujnujący społeczny kompromis w sprawie aborcji. "Cieszę się, że pani rektor przynajmniej zaznaczyła, że jest to jej prywatne stanowisko, a nie stanowisko uczelni" – powiedział minister.

- Chrześcijanie również mają swoje prawa. My też płacimy podatki, z tych podatków też są utrzymywane te uczelnie i też mamy prawo do wyrażania swoich poglądów. Skoro pani rektor może wyrażać swoje poglądy, które są całkowicie sprzeczne z naszymi (…), to my, chrześcijanie, też możemy działać zgodnie z naszym światopoglądem i wyrażać nasze argumenty zgodne z naszym światopoglądem w przestrzeni publicznej, w tym również na uniwersytetach

– podkreślił minister.

Szef resortu edukacji i nauki powiedział, że rozmawiał dziś z rektor UAM podczas cotygodniowego spotkania w sprawie walki z pandemią. "Przede wszystkim powinniśmy podejmować takie decyzje i takie oświadczenia, które nie dolewają oliwy do ognia, ale przede wszystkim gaszą to co jest" – zaznaczył. Podkreślił, że masowe protesty mogą spowodować gwałtowny wzrost liczby zarażeń SARS-CoV-2 w kraju.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Przemysław Czarnek

mk