Szczepienie 500 dziewczynek w wieku 12 lat przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) sfinansuje miasto Lublin. Wakcynacje te – zapobiegające zachorowaniu na raka szyjki macicy – wykonywane są w 33 przychodniach. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Realizowany od kilku lat przez samorząd Lublina program profilaktycznych bezpłatnych szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) przeznaczony jest w tym roku dla dziewczynek urodzonych w 2009 r. Obejmie szczepienie 500 dziewcząt.
Zgłoszone do szczepienia 12-latki otrzymają dwie dawki szczepionki uodparniającej na dziewięć typów wirusa HPV.
Szczepienia realizowane będą w 33 przychodniach Lublina, ich lista jest na stronie internetowej urzędu miasta.
"Osoby zainteresowane mogą zgłaszać się do placówek realizujących program, bez względu na to, do jakiego podmiotu leczniczego są zapisane. O zakwalifikowaniu się na szczepienie decyduje kolejność zgłoszeń"
– poinformowała Monika Głazik z biura prasowego lubelskiego ratusza.
Program szczepień realizowany ma być do 10 grudnia 2021 r. lub do wyczerpania szczepionek.
Głazik poinformowała że w Lublinie mieszka ok. 3,5 tys. dziewcząt urodzonych w 2009 r.
"Program nie zapewnia wyszczepialności 100 proc. populacji, na tę chwilę jest jednak wystarczający, gdyż zainteresowanie szczepieniami dziewcząt przeciw HPV tylko w bardzo niewielkim stopniu przewyższa liczbę szczepionek oferowanych w ramach miejskiego programu. Trudno też do końca przewidzieć zainteresowanie szczepionkami w danym roku"
– tłumaczyła.
Dodała, że od dwóch lat obserwowany jest pewien wzrost zainteresowania tą grupą szczepień.
Koszt wykonania szczepień w tym roku wynosi 400 tys. zł i w całości pokrywany jest z budżetu miasta Lublina.
Rak szyjki macicy jest drugim na świecie pod względem częstości występowania nowotworem złośliwym u kobiet. Przyczyną powstawania tej choroby, a także stanów nowotworowych innych narządów, jest wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Rekomendowaną formą profilaktyki w tym zakresie są regularne badania cytologiczne i szczepienia ochronne.