Dziś, chwilę przed godziną "W", w asyście żołnierzy z Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki złożyli kwiaty na grobie gen. Antoniego Chruściela "Montera". Uroczystość odbyła się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
Czcząc pamięć dowódcy sił walczących w Powstaniu Warszawskim prezydent klęknął i pomodlił się, następnie przywitał się z obecną podczas uroczystości córką gen. Antoniego Chruściela Jadwigą Chruściel.
Wcześniej kwiaty na grobie "Montera" złożył premier Mateusz Morawiecki.
W obecności powstańców warszawskich, harcerzy i harcerek, wieńce i wiązanki kwiatów na grobie gen. Chruściela "Montera" złożyli m.in. przedstawiciele: marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, Muzeum Powstania Warszawskiego i Instytutu Pamięci Narodowej. Następnie kwiaty składali także przybyli na grób "Montera" mieszkańcy Warszawy.
Premier @MorawieckiM złożył wieniec przy grobie gen. Antoniego Chruściela „Montera”. pic.twitter.com/9uhdFJEB7J
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) 1 sierpnia 2018
W 74. rocznicę #PowstanieWarszawskie?? składając wieniec na grobie generała Antoniego Chruściela „Montera” na Powązkach wiceminister Marek Łapiński oddał cześć dowódcy bitwy o Warszawę #PW1944 #pamietamy pic.twitter.com/5qmq3TVOSs
— Ministerstwo Obrony Narodowej ?? (@MON_GOV_PL) 1 sierpnia 2018
Godzina W. Warszawa. Powązki pic.twitter.com/8wdXdtjp84
— Ilona Gosiewska (@GosiewskaIlona) 1 sierpnia 2018
31 lipca 1944 r., Komendant Główny AK gen. Tadeusz Komorowski "Bór" wydał dowódcy Okręgu AK Warszawa Miasto płk. Antoniemu Chruścielowi, ps. "Monter", rozkaz o rozpoczęciu 1 sierpnia 1944 r. powstania w Warszawie.
Po pięciu blisko latach nieprzerwanej i twardej walki prowadzonej w podziemiach konspiracji stajecie dziś otwarcie z bronią w ręku
- głosił rozkaz "Bora".
W Powstaniu Warszawskim Chruściel (ur. w 1895 r.) był dowódcą całości walczących sił. 9 września 1944 r. skierował list do dowódcy AK gen. "Bora", domagając się odroczenia decyzji kapitulacji. Awansowany do stopnia generała brygady rozkazem Naczelnego Wodza z 14 września 1944 r. "za wybitne dowodzenie i przykład osobistego męstwa w walkach o Warszawę".
Antoni Chruściel przed I wojną światową działał w ruchu niepodległościowym; w szeregi odrodzonego Wojska Polskiego trafił w grudniu 1918 r. W kampanii polskiej 1939 r. dowodził 82. Syberyjskim Pułkiem Strzelców. Po kapitulacji twierdzy w Modlinie został wzięty do niewoli i osadzony w niemieckim obozie jenieckim w Działdowie (Soldau); w końcu października tego roku został zwolniony.
Od czerwca 1940 r. Chruściel działał w konspiracji. Należał do zwolenników wybuchu powstania w Warszawie, choć zarazem przestrzegał przed skutkami niedostatku broni i amunicji. W Powstaniu Warszawskim był dowódcą całości walczących sił. Po kapitulacji oddziałów powstańczych przebywał w obozach jenieckich w Niemczech, gdzie uwolniły go oddziały amerykańskie.
Po demobilizacji oddziałów polskich w 1948 r. pozostał na emigracji w Londynie. Od 1956 r. mieszkał w Waszyngtonie; tam też zmarł w 1960 r. W 2004 r. jego prochy zostały przewiezione do Polski i pochowane na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. Uroczystości przy grobie gen. Chruściela odbyły się w ramach obchodów 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące.