Media od długiego czasu zachodzą w głowę, co dokładnie znajdzie się w adhortacji papieskiej, która będzie stanowiła podsumowanie październikowego synodu amazońskiego. Po tym, jak w przyjętym posynodalnym dokumencie duchowni opowiedzieli się za możliwością wyświęcania na księży żonatych stałych diakonów to właśnie kwestia celibatu budzi najwięcej emocji. Zostaną one rozwiane, choć pewnie nie definitywnie, 12 lutego - wtedy własnie ma zostać opublikowana adhortacja apostolska.
W dokumencie, który pod koniec października 2019 r. przyjęli duchowni zebrani na synodzie amazońskim, wyrażano aprobatę dla wyświęcenia żonatych mężczyzn, a dokładniej "wyświęcania mężczyzn - odpowiednich i uznanych przez wspólnotę - którzy będą mieli owocny diakonat stały i otrzymają właściwe przygotowanie do kapłaństwa, mając rodzinę prawnie założoną i trwałą".
Dlatego, jak zaznaczono w jednym z przegłosowanych punktów, kompetentne władze muszą ustanowić "kryteria i dyspozycje" w tej sprawie.
Watykaniści odnotowują, że to nowość, gdyż nie chodzi tu o tzw. viri probati, czyli żonatych "wypróbowanych mężczyzn", cieszących się uznaniem w swych wspólnotach, którzy mieliby otrzymywać święcenia kapłańskie.
Kwestia święceń dla żonatych mężczyzn w Amazonii miałaby stanowić próbę rozwiązania problemu braku księży na odległych terenach w Puszczy Amazońskiej.
Od tamtej pory krąży w mediach wiele spekulacji na temat tego, jakie będzie ostatecznie stanowisko w budzącej wiele kontrowersji w kręgach kościelnych sprawie wyświęcenia żonatych mężczyzn i - co za tym idzie - celibatu. 12 lutego ma zostać zaprezentowana treść adhortacji apostolskiej papieża Franciszka, która stanowić będzie podsumowanie synodu.
Adhortacja będzie miała tytuł „Querida Amazonia”( Umiłowana Amazonia).
W odpowiedzi na protesty części konserwatywnych duchownych, Watykan przypomniał, że papież uważa celibat za "dar" i że podczas rozmowy z dziennikarzami zacytował wypowiedź Pawła VI: „Wolałbym oddać życie niż zmienić prawo o celibacie”.
W ukazującym się 11 lutego wywiadzie - rzece na temat Jana Pawła II , przygotowanego z okazji zbliżającej się setnej rocznicy urodzin polskiego papieża Franciszek oświadczył zaś, że celibat kapłański jest "darem, łaską".
- A idąc śladem Pawła VI, a następnie Jana Pawła II i Benedykta XVI, czuję się mocno zobowiązany do myślenia o celibacie jako zasadniczej łasce charakteryzującej łaciński Kościół katolicki
- podkreślił. Franciszek wyraził następnie opinię, że celibat jest „łaską, a nie ograniczeniem”.
Papieska adhortacja przyniesie odpowiedź na pytanie, jakie będzie ostateczne stanowisko w sprawie propozycji, która - jak się podkreśla - ma dotyczyć tylko Amazonii.
Kilka dni temu do częściowej treści dokumentu dotarła agencja "Corrispondenza Romana". Miał on zostać rozesłany przez Stolicę Apostolską do części biskupów. Według podawanych przez agencję informacji, papież ma rozumieć istotę celibatu, jednak jednocześnie podkreślać, że „nie wynika on z samej natury kapłaństwa”, a duchownymi mogliby zostawać mężczyźni, którzy pozostają w "stałej rodzinie". Jest to w dużej mierze potwierdzenie ustaleń podjętych przez zgromadzonych na synodzie amazońskim duchownych.
Dyskusja o celibacie w ostatnich tygodniach rozgorzała szczególnie mocno za sprawą fragmentów książki "Z głębi serc naszych" kard. Roberta Sarah'a, w której kwestię tę komentował papież-senior, Benedykt XVI. Kardynał Ratzinger podkreślił, że celibat ma "wielkie znaczenie" i jest "niezbędny, aby nasza droga ku Bogu mogła pozostać fundamentem naszego życia".
Pewna część opinii publicznej odniosła się krytycznie do tego faktu, a niemieckie media uznały, że aktywność papieża-seniora może skutkować nawet rozłamem w Kościele.