Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Polska

Ks. Blachnicki był znienawidzony przez komunistów. Szef IPN w TV Republika: "To człowiek, który walczył o wolną i niepodległą Polskę"

- Ks, Franciszek Blachnicki to wielka i zasłużona postać. To człowiek, który przyszedł na świat i wychował się w II Rzeczpospolitej, walczył o wolną i niepodległą Polskę - powiedział w programie "W Punkt" w Telewizji Republika szef Instytutu Pamięci Narodowej dr. Karol Nawrocki. - Ogromną zasługą ks. Blachnickiego jest to, że on złamał ten mistyczny monopol na wychowanie młodzieży, stworzył realną i to masową alternatywę dla wychowania w głębokiej lojalności do systemu antypolskiego - podkreślił szef IPN.

bm

Jak wynika z najnowszych ustaleń IPN, ks. Blachnicki umarł na skutek otrucia. Ustalenia te są wynikiem wznowionego w 2020 roku śledztwa w sprawie okoliczności śmierci niezłomnego kapłana, założyciela ruchu Światło-Życie. Postanowieniem z 6 lipca 2006 roku prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach umorzył śledztwo w sprawie zabójstwa księdza przez funkcjonariuszy państwa komunistycznego poprzez podanie mu trucizny. Śledztwo umorzono wskutek braku danych dostatecznie uzasadniających popełnienie takiego przestępstwa. Na wznowienie śledztwa przyszło nam czekać kilkanaście lat.

Reklama

Komunikat o wznowieniu śledztwa pojawił się 4 maja 2020 r. na głównej stronie internetowej Instytutu Pamięci Narodowej. Niedawno poznaliśmy wyniki śledztwa.

„Nie ulega żadnej wątpliwości, w wyniku prowadzonego bardzo skrupulatnie śledztwa, że ksiądz Franciszek Blachnicki został zamordowany. Został otruty”

– oznajmił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas konferencji prasowej.

W programie "W punkt" w Telewizji Republika szef Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki przybliżył sylwetkę ks. Blachnickiego.

W sensie narodowej pamięci, dbania o wychowanie Polaków wolności w zniewolonym kraju, ks, Franciszek Blachnicki to wielka i zasłużona postać. To człowiek, który przyszedł na świat i wychował się w II Rzeczpospolitej, walczył o wolną i niepodległą Polskę. Był przecież żołnierzem roku 39., konspiratorem, w wieku 21 lat skazany na karę śmierci, na którą czekał w katowickim więzieniu. Tam właściwie nawrócił się i zaczął głęboko wierzyć w Pana Boga. Był represjonowany przez system niemiecki, później przez system komunistyczny i zabity w końcówce lat 80. To także więzień niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, ale też innych niemieckich obozów

- mówił Nawrocki.

Jak dodał, "dzisiaj ks. Blachnickiego kojarzymy za sprawą jego wielkiego społecznego dzieła jakim był ruch Światło - Życie i w ogóle ruch odnowy religijnej, głównie przez pryzmat tej wielkiej pracy przez którą przeszło blisko 2 mln osób, młodzieży, która dzięki księdzu Blachnickiemu potrafiła już myśleć w kontekście przywiązania do Boga, ale też myślenia o Polsce i Europie niepodległej, niezależnej od Związku Sowieckiego, której wówczas nie mieli".

Myślę także, że ks. Blachnicki to także wielki wizjoner - dodał szef IPN.

Ogromną zasługą ks. Blachnickiego jest to, że on złamał ten mistyczny monopol na wychowanie młodzieży, on stworzył realną i to masową alternatywę dla wychowania w głębokiej lojalności do systemu antypolskiego

- mówił Karol Nawrocki.

Jak podkreślił gość Adriana Stankowskiego, ks. Blachnicki był reprezentantem mocnej instytucji, co wybrzmiewa też z dokumentów SB.

Ks. Blachnicki stwarzał zagrożenie dla systemu komunistycznego nie tylko w Polsce, nie tylko w PRL-u, bo cały mechanizm propagandowy, który w połowie lat 80., jak ks. Blachnicki był już na emigracji, został roztoczony właśnie po to, żeby zniszczyć jego autorytet także w Moskwie. Pojawiały się artykuły mające pokazać, jak twierdzili komuniści, zło tego duchownego. W tym kontekście była to postać wyjątkowa i szczególnie znienawidzona przez system komunistyczny

- podkreślił Nawrocki.

bm

Reklama