Clifford Chance i kagiebiści od remontu Tu-154 » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Wzięła 30 tys. zł kredytu, bo uwierzyła, że pomoże złapać przestępców

30 tysięcy złotych kredytu wzięła 57-letnia mieszkanka Białegostoku, ponieważ uwierzyła, że w ten sposób pomoże złapać przestępców. Wersję tę przedstawił jej przez telefon oszust, który podawał się za funkcjonariusza CBA.

telefon, nastolatek
Pixabay - Pixabay

Jak podał w piątek rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa, do białostoczanki zadzwonił mężczyzna podający się za funkcjonariusza Centralnego Biura Antykorupcyjnego; powiedział jej, że ktoś próbował wziąć kredyt na jej dane.

"Jak poinformował ją oszust, żeby pomóc funkcjonariuszom CBA zatrzymać sprawców, musiała wziąć kredyt w wysokości 30 tys. zł i wpłacić na wskazane konto. Niestety 57-latka zrobiła wszystko, co kazali jej oszuści"

– powiedział Krupa.

Zachowajmy rozsądek

"Policjanci czy prokuratorzy nigdy nie żądają pieniędzy i nie informują telefonicznie o prowadzonych czynnościach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust. Bądź czujny w kontaktach z nieznajomymi i pod żadnym pozorem nie przekazuj im pieniędzy. Słysząc w słuchawce prośbę o finansową pomoc, rozłącz się i sam zadzwoń do tej osoby, aby zweryfikować tę informację" - po raz kolejny apeluje podlaska policja.

W 2023 roku tylko w Podlaskiem przestępcy działający metodami "na wnuczka", "na wypadek", czy "na policjanta" oszukali ponad 70 osób, które straciły łącznie prawie 3 mln zł. Udało się wtedy zatrzymać 24 oszustów. W ostatnich dnia w regionie widać nasilenie takich prób.

W miniony czwartek policja informowała o czterech starszych paniach z Białegostoku i okolic, które łącznie straciły ponad 300 tys. zł oszukane metodą "na wnuczka"; przestępcy przekonali je, że ktoś z bliskich spowodował wypadek i potrzebna jest gotówka, żeby nie trafili do aresztu.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#oszustwo

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo