Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Jasna Góra już czeka na pielgrzymów

Ponad 100 tys. osób ma przybyć w sierpniu do Częstochowy w pieszych pielgrzymkach z całego kraju. Jak informuje Jasna Góra i władze miasta, wszystko jest gotowe na ich przyjęcie.

Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska

Sierpień na Jasnej Górze - największym polskim sanktuarium to tradycyjnie miesiąc, w którym odwiedza je najwięcej pątników. Punkty kulminacyjne sezonu pielgrzymkowego to święta maryjne 15 i 26 sierpnia, przy czym najwięcej grup pieszych przybywa do Częstochowy w dni poprzedzające święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz Matki Bożej Częstochowskiej. W tym roku obchody tego drugiego będą połączone z głównymi uroczystościami jubileuszu 300-lecia koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

„Mobilizujemy siły - te duchowe do obsługi pielgrzymów, ale i te zewnętrzne, bo pielgrzym wielu rzeczy oczekuje tu na Jasnej Górze, a więc modlitwa, sakramenty święte - szczególnie spowiedź, komunia święta i to zaplecze modlitewne. Każda z pielgrzymek odprawia mszę świętą, a więc przygotowanie ołtarza, liturgii - w bardzo dużym wymiarze, bo czasem tysiąc kapłanów w ciągu dnia odprawia mszę świętą” 

– powiedział rzecznik prasowy Jasnej Góry o. Sebastian Matecki.

Szczyt pielgrzymkowy oznacza też mobilizację służb miejskich i policji, dbających m.in. o zabezpieczenie tras wejść poszczególnych grup do miasta, zapewnienie opieki medycznej, przenośnych toalet czy dostępu do wody pitnej.

„Na pewno jest to wyzwanie dla służb miejskich, które zabezpieczają chociażby trasy przejścia pielgrzymów pieszych. Wiadomo, że każde większe zgromadzenie pielgrzymów pod Jasną Górą też trzeba dodatkowo zabezpieczyć i medycznie, i pod względem takiego zabezpieczenia komunalnego, zapewnienia źródeł wody pitnej, itd., natomiast jest to już przetrenowane, rokrocznie wykonywane, więc myślę, że ta wieloletnia tradycja pielgrzymowania do Częstochowy na pewno pomaga w tym, że służby miejskie już wiedzą co robić” .

– zapewnił rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Częstochowie Włodzimierz Tutaj.

Pełniący obowiązki naczelnika Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Paweł Zasępa apeluje natomiast, aby natychmiast, ale bez zbędnej paniki, informować odpowiednie służby o ewentualnych nietypowych sytuacjach, mogących potencjalnie stanowić zagrożenie terrorystyczne.

Kulminacja szczytu pielgrzymkowego nastąpi 14 sierpnia – w tym dniu w pieszych pielgrzymkach do miasta ma wejść ok. 24 tys. osób. Niewiele mniej, bo ponad 23 tys., ma dotrzeć do Częstochowy dzień wcześniej. Kolejnym dniem szczytu pieszych wejść będzie 25 sierpnia, kiedy do Częstochowy przyjdzie blisko 15 tys. pątników.

Najliczniejszą ze zgłoszonych do Urzędu Miasta pielgrzymek będzie licząca 9 tys. osób pielgrzymka organizowana przez Kurię Diecezjalną w Tarnowie - jej przybycie przewidziane jest na 25 sierpnia. Niewiele mniej liczna będzie – podzielona na osiem grup odpowiadających różnym wspólnotom lokalnym – 37. Pielgrzymka Krakowska, w której 11 sierpnia wejdzie do Częstochowy prawie 8,8 tys. osób.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#kościół #wiara #pielgrzymka #Jasna Góra #Częstochowa

redakcja