Jak wynika z komunikatu KE, rząd w Warszawie "uznał prymat prawa UE", co miało stać się jednym z powodów zamknięcia procedury naruszeniowej wobec Polski. - To oczywiste złamanie Konstytucji, naruszenie szeregu wyroków TK (od czasów Safjana i Rzeplińskiego po dziś, linia orzecznicza TK była zawsze spójna) - wskazała Sebastian Kaleta, poseł Suwerennej Polski.
W zamieszczonym na stronach Komisji Europejskiej komunikacie dotyczącym zamknięciu procedury z art. 7 Traktatu o UE ws. Polski, wynika, że rząd w Warszawie "uznał prymat prawa unijnego".
"Polska uruchomiła szereg działań legislacyjnych i nielegislacyjnych, aby rozwiać obawy dotyczące niezależności wymiar sprawiedliwości, uznała prymat prawa UE i zobowiązała się do wykonania wszystkich wyroków TSUE i ETPC dotyczących praworządności, w tym niezależności sądów"
Na takie stanowisko zareagował były wiceminister sprawiedliwości, Sebastian Kaleta.
"Rząd Tuska oświadczył przed KE, że Polska uznaje wyższość unijnych traktatów nad Konstytucją RP. Tak przynajmniej wynika z oświadczenia KE o zamknięciu procedury z art. 7. To oczywiste złamanie Konstytucji, naruszenie szeregu wyroków TK (od czasów Safjana i Rzeplińskiego po dziś, linia orzecznicza TK była zawsze spójna)" - napisał Kaleta.
Poseł SP zapowiedział, że jeszcze dzisiaj zażąda od ministra ds. europejskich, Adam Szłapki - w trybie interwencji poselskiej - "pełnej dokumentacji, korespondencji oraz notatek związanych ze zrzeczeniem się oświadczeniem rządu nadrzędności Konstytucji na terenie RP".
7 października 2021 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek premiera dot. oceny zgodności z Konstytucją RP wybranych przepisów Traktatu o UE.
"Trybunał Konstytucyjny przypomniał, że zgodnie z art. 87 ust. 1 Konstytucji, system źródeł prawa Rzeczypospolitej Polskiej wykazuje budowę hierarchiczną. Umowy międzynarodowe ratyfikowane za zgodą wyrażoną w ustawie, takie jak Traktat o Unii Europejskiej (dalej: TUE lub Traktat), znajdują się w tej hierarchii poniżej Konstytucji, która jest najwyższym prawem w polskim systemie źródeł prawa. Stanowiąc część tego systemu od momentu ratyfikacji i ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, umowa międzynarodowa musi pozostawać w zgodzie z Konstytucją. W hierarchii źródeł prawa TUE znajduje się więc w polskim systemie prawnym poniżej Konstytucji, tak jak każda ratyfikowana umowa międzynarodowa i jak każda część polskiego systemu prawnego, musi być zgodny z Konstytucją" - wskazał TK.