Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Komu przeszkadza ten pomnik? Zniszczono tablice upamiętniające ofiary KL Warschau

Tablice poświęcone ofiarom niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Warschau zostały zniszczone. Stojący na skwerze im. Alojzego Pawełka w Warszawie pomnik został pomazany farbą.

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne
By Mateusz Opasiński [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], from Wikimedia Commons

Historia niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Warschau budzi kontrowersje. Wśród historyków nie ma zgody co do liczby ofiar i lokalizacji obozu.

Według byłej sędzi Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce Marii Trzcińskiej KL Warschau miał wielolagrową strukturę. Jak twierdziła, obóz miał lokalizację w trzech częściach Warszawy: na terenie getta warszawskiego, w okolicach Dworca Zachodniego i na Kole. Zajmował ok. 120 ha. W ocenie Trzcińskiej, Niemcy wybudowali na jego terenie 111 baraków, których pojemność wynosiła ok. 40 tys. osób.

Z kolei historyk Bogusław Kopka, autor książki "KL Warschau. Historia i następstwa", twierdzi, że cała dokumentacja historyczna, źródłowa, a także fotografie lotnicze i naziemne wskazują jednoznacznie, że obóz istniał wyłącznie na terenie zlikwidowanego getta. Jego zdaniem ofiary śmiertelne KL Warschau wynoszą ok. 20 tys. osób; byli to Polacy i Żydzi.

KL Warschau został wyzwolony 5 sierpnia 1944 r. podczas powstania warszawskiego przez żołnierzy Armii Krajowej batalionu "Zośka". Po wojnie na terenie dawnego obozu było więzienie, najpierw wykorzystywane przez NKWD, później UB, z przeznaczeniem dla więźniów kryminalnych i politycznych. Zburzono je pod koniec lat 50.

Pomnik Ofiarom KL Warschau – stoi na Skwerze im. Alojzego Pawełka na warszawskiej Woli. Tablice zostały zdewastowane.


 

 



Źródło: niezalezna.pl

#skwer Alojzego Pawełka #obóz koncentracyjny #Warszawa #Kl Warschau #uszkodzenie

redakcja