"Przyjęliśmy obecne zmiany z ulgą oraz z nadzieją, że wpłyną one na poprawę stosunków polsko-żydowskich" - napisał Zarząd Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich. W ten sposób odniósł się do przyjętej wczoraj noweli ustawy o IPN.
Naszym zdaniem, wprowadzone na początku tego roku i uchylone dzisiaj przepisy mogłyby ograniczać wolność słowa, swobodę badań naukowych, świadectwo i pamięć o Holokauście. Narażały na odpowiedzialność karną osoby opowiadające o swoich wojennych doświadczeniach, rodzinnych historiach, piszących o tym dziennikarzy, czy zajmujących się tą problematyką naukowców – napisano w informacji przesłanej w czwartek PAP.
Podpisali się pod nią Zarząd Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce, Zarząd Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie i Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich.
Dlatego też przyjęliśmy obecne zmiany z ulgą oraz z nadzieją, że wpłyną one na poprawę stosunków polsko-żydowskich. Cieszy nas to, że za zmianami opowiedziała się zdecydowana większość posłów i senatorów. Mamy nadzieję, że spokojna, wyważona i merytoryczna debata o wspólnej przeszłości pozwoli nam budować mosty pomiędzy naszymi narodami, nie burząc tych, które już postawiliśmy – dodano w piśmie.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Władze USA zareagowały na ustawę o IPN. Jest oficjalne oświadczenie