Przypomnijmy, sędzia Wojciech Łączewski miał brylować na Twitterze pod fikcyjnym nazwiskiem. Tak samo działała inna osoba, podająca się za Tomasza Lisa, redaktora naczelnego "Newsweeka". Doszło do kontaktu obu panów, a właściciel konta namawiał rzekomego Lisa na działania antyrządowe.
"Panie Tomaszu! (…) Nie zorientował się pan, że walenie w to towarzystwo przynosi efekt odwrotny od zamierzonego? Sugeruję zmianę strategii"
- pisał, podpisując się jako "znany sędzia, ale z innego profilu".
Aferę ujawnił portal Kulisy24.com, który posłużył się nawet dziennikarską prowokacją. W rozmowie z fałszywym Tomaszem Lisem Łączewski przedstawił się, wysłał swoje zdjęcie, a nawet pojawił się w wyznaczonym miejscu i czasie, gdy poproszono go o spotkanie.
Łączewski stwierdził, że na jego konto ktoś się włamał, i zawiadomił prokuraturę. Jak dowiedział się portal tvp.info, dowody obciążają... samego Łączewskiego.
"Ustalenia są jednoznaczne: nie było włamania do internetowych kont sędziego i nie ma śladów, aby ktoś obcy uzyskał dostęp do jego komputerów, tabletu i telefonu"
– mówi rozmówca portalu tvp.info.
Ustalenia portalu tvp.info są szokujące. Ekspertyza miała wykazać, że zdjęcie zrobił sobie sam Łączewski, zostało one także zapisane na jego komputerze. Sędzia miał tłumaczyć się, że w wyznaczonym czasie i miejscu pojawił się, by przekazać książkę znajomemu. Jednak znajomy... miał temu zaprzeczyć.
Niewykluczone, że Łączewski wkrótce usłyszy zarzuty, gdyż kłamstwo w zawiadomieniu to czyn karalny. Prokuratura ma wystąpić o zgodę do sądu dyscyplinarnego o pociągnięcie sędziego do odpowiedzialności karnej, gdyż obecnie Łączewskiego chroni immunitet.