Sierpień to na Jasnej Górze tradycyjnie miesiąc pielgrzymkowego szczytu, wtedy do Częstochowy dociera najwięcej pieszych pielgrzymów. Według szacunków częstochowskiego samorządu, w tym roku przybędzie tam ok. 104 tys. osób. Najwięcej pątników dociera do sanktuarium podczas ostatnich dni przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia), a później na święto Matki Bożej Częstochowskiej (26 sierpnia). Najwięcej pielgrzymów ma wejść do miasta w poniedziałek - według szacunków samorządu to ok. 24 tys. osób.
Jedna z najstarszych, bo 380. Piesza Pielgrzymka Kaliska (jednocześnie 26. Piesza Pielgrzymka Diecezji Kaliskiej) weszła na Jasną Górę późnym popołudniem. W tym roku brało w niej udział ponad 2,1 tys. osób. Pielgrzymi diecezji kaliskiej nie kończą wędrówki w Częstochowie - drogę do domu również pokonują pieszo.6,3 tys. osób liczyła 39. Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej, którą powitał ordynariusz radomski bp Henryk Tomasik. Wraz z pieszą pielgrzymką przed Szczyt dotarły trzy pielgrzymki rowerowe (z Szydłowca, Bliżyna i z Pionek) oraz pielgrzymka biegowa z Radomia – 40 osób.
W 29. Pieszej Pielgrzymce Diecezji Włocławskiej przyszło 930 pątników. Najmłodszy jej uczestnik liczył sobie zaledwie miesiąc, najstarszy - 78 lat. „Do pielgrzymowania nie można nikogo zachęcać, to albo ktoś czuje i idzie w pielgrzymce, ma taką ochotę, ma swoje intencje, albo ich nie ma. To trzeba czuć. Osoby, które są tutaj na pielgrzymce, czują swoją wiarę. Wiary nie należy się wstydzić” - powiedział jeden z pątników, cytowany przez Biura Prasowe Jasnej Góry.W 26. Pieszej Pielgrzymce Diecezji Sosnowieckiej przyszło 1,3 tys. osób. „Pielgrzymujemy przepięknym szlakiem, bo to Szlak Orlich Gniazd, możemy przemierzać takie tereny jak Podzamcze, Mirów, tak że oprócz tych duchowych przeżyć jest też wiele przeżyć estetycznych, gdzie człowiek może w naturze odnajdywać Stwórcę” - powiedział przewodnik pielgrzymki ks. Marek Bigaj.
Do liczniejszych grup, które w niedzielę weszły na Jasną Górę była 36. Piesza Pielgrzymka Diecezji Kieleckiej, która zgromadziła 2 tys. pątników. Tradycyjnie na szlak wyruszył biskup diecezji Jan Piotrowski. Ponad 1,5 tys. wiernych zgromadziła 40. Jubileuszowa Piesza Pielgrzymka Diecezji Rzeszowskiej, która już rano weszła na jasnogórski szczyt. Całą drogę, zgodnie z wieloletnią tradycją, szedł pieszo biskup pomocniczy diecezji Edward Białogłowski.
W niedzielę do Częstochowy doszła też 7. Piesza Pielgrzymka Diecezji Drohiczyńskiej, w której szło 562 pątników. „Z Drohiczyna, z Katedry wyruszyliśmy 1 sierpnia, czyli w sumie prawie 2 tygodnie pielgrzymujemy. Po drodze był i upał do 38 stopni w cieniu i trochę deszczu, trochę burz, ożywczy deszczyk po drodze nas zmoczył. Pielgrzymowało się bardzo dobrze, docieramy w nastrojach i duchowo, i fizycznie umocnieni, szczęśliwi” - powiedział dyrektor pielgrzymki ks. Andrzej Falkowski.
Inną grupą, która wkroczyła na jasnogórskie błonia, była 33. Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, gromadząca 228 osób. Najdłuższą trasę pokonała grupa z Pustkowa, która przez 20 dni przemierzyła 621 km. Grupa ze Szczecina szła 16 dni pokonując 520 km. Na Jasnej Górze pielgrzymów witał biskup pomocniczy archidiecezji Henryk Wejman.
Jako pierwsza w niedzielę pod jasnogórski Szczyt weszła 26. Piesza Pielgrzymka Diecezji Pelplińskiej, która zgromadziła 925 osób. Pątników powitał biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej Wiesław Śmigiel. Najdłużej szli pątnicy z Lęborka, którzy mieli do pokonania 590 km i z Kartuz – 550 km. Do pieszych tradycyjnie dołączyła grupa rowerowa – w liczbie 80 osób. 450 uczestników szło w 35. Pieszej Pielgrzymce Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, którą powitał biskup pomocniczy tej diecezji Krzysztof Zadarko. Ostatnią grupą, która dotarła w niedzielę, 13 sierpnia pod jasnogórski Szczyt, była 33. Piesza Pielgrzymka Diecezji Łomżyńskiej. Zgromadziła 553 osoby.
Pielgrzymi, którzy weszli na Jasną Górę w niedzielę przed południem, zgromadzili się na wspólnej mszy św. na jasnogórskim Szczycie. Eucharystii przewodniczył bp rzeszowski Jan Wątroba. Pielgrzymów witał w imieniu Jasnej Góry podprzeor klasztoru paulinów o. Mieczysław Polak.