Do 5 listopada można jeszcze oglądać wyjątkową wystawę zdjęć w Galerii Ratusz. Tematem ekspozycji jest fotograficzny zapis Lublina z okresu II wojny światowej, czasu, który stanowi najtragiczniejszy rozdział w dziejach miasta. W zgodnej opinii historyków, w ciągu zaledwie kilku lat Lublin bezpowrotnie zatracił swój wielokulturowy charakter, a wraz z nim dotychczasową tożsamość.
Fotograficzny obraz Miasta z lat 1939-1944 składa się z oficjalnych źródeł miejskich, jak i ze zdjęć prywatnych wykonywanych przez cały okres trwania działań wojennych. Wydarzenia dokumentowano już od pierwszych dni września 1939 roku. Zniszczenia po bombardowaniach miasta, które poważnie uszkodziły historyczną tkankę Lublina zestawione są z dokumentacją codziennego życia w okresie okupacji.
Najtragiczniejsze wydarzenia jakie miały miejsce w tym czasie to eksterminacja ludności żydowskiej zamieszkującej miasto. Oprócz życia w getcie fotografowie udokumentowali ruiny Podzamcza i pustkę jaka pozostała w miejscu przedwojennej dzielnicy żydowskiej. Lublin okresu II wojny światowej to także pobyt w mieście żołnierzy niemieckich i funkcjonariuszy aparatu okupacyjnego III Rzeszy, których obecność została udokumentowana przez nich samych i zachowana w prywatnych albumach. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z tą wystawą.
Autorzy zdjęć: nieznani oraz Jerzy Krystosik, Edward Hartwig, Ludwik Hartwig. Zdjęcia pochodzą z kolekcji Marka Gromaszka oraz zbiorów Pracowni Ikonografii Ośrodka „Brama Grodzka - Teatr NN”