Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Polska

Jak odpowiednio przygotować się do wspinaczki? Praktyczne wskazówki

Wspinaczka jest wymagającym, ale szalenie ciekawym sportem – można ją wykorzystywać w praktyce, na przykład podczas alpinizmu, taternictwa czy zorganizowanych zawodów, można także po prostu hobbystycznie uprawiać ją na ściankach. Faktem jednak jest, że trzeba się do niej przygotować – sprawdź, w jaki sposób!

Przygotowanie fizyczne i techniczne krok po kroku 

Zanim zaczniesz wybierać woreczki na magnezję, nastaw się najpierw na rzetelne przygotowanie bazy, jaką jest forma fizyczna. Nie musisz być stałym bywalcem siłowni, ale Twoje barki, ramiona, plecy i nogi będą musiały mieć odpowiednią wytrzymałość, by móc utrzymywać Cię na skałach i chwytach. 

Reklama

Popracuj nad ćwiczeniami wzmacniającymi korpus – warto regularnie się podciągać, wykonywać tak zwaną deskę, korzystać z TRX-a i treningu wytrzymałościowego. Dodatkowo liczy się balans i odpowiednia praca nóg. W sieci znajdziesz mnóstwo porad dotyczących ćwiczenia równowagi na sucho, przed wyjściem na skałki. 

Niezbędnik wspinacza – co trzeba mieć?

Przede wszystkim potrzebna Ci będzie magnezja i wygodny woreczek, do którego z łatwością sięgniesz podczas wspinania. Ważne są także buty – początkujący powinni wybierać modele sztywniejsze, a te asymetryczne są raczej dla bardziej zaawansowanych osób. 

Skonsultuj z instruktorem albo kimś bardziej doświadczonym zakup liny, uprzęży i całej reszty sprzętu asekuracyjnego. Dodatkowo będziesz potrzebować karabinków, taśm, bezwzględnie należy mieć też kask ochronny. Możesz także kupić szczoteczkę do czyszczenia magnezji i specjalną, wytrzymałą odzież. 

Jeżeli wybierasz się na ścianę czy skałki z instruktorem, z pewnością otrzymasz przeszkolenie – na początku część sprzętu, jak ten do asekuracji, możesz wypożyczyć, by poznać swoje możliwości, potrzeby i oczekiwania i kupić coś, co będzie dobrze dopasowane. 

O czym nie zapominać przed wyjściem na ścianę czy skały?

Wspinaczkę możesz trenować na kilka sposobów. Jednym z nich są typowe ścianki wspinaczkowe – pod dachem czy na zewnątrz – z kolorowymi chwytami ułożonymi w różne skale trudności, dzięki czemu możesz wraz z postępem celować w bardziej zaawansowane trasy. 

Istnieją także bouldery, czyli nieco inne chwyty, rzadziej rozmieszczone, bazujące jednak na podobnym wspinaczkowym ruchu i technice. 

Możesz także umówić się na trening na skałach, w naturze – tam jednak lepiej wybrać się już po zaliczeniu kilku treningów pod dachem, aby sprawdzić, czy to rzeczywiście coś dla Ciebie.

Zawsze musisz mieć ze sobą partnera do asekuracji, dodatkowo ważne jest, żeby przejść szkolenie z zabezpieczeń, co pozwoli Ci uniknąć ryzyka dotkliwych kontuzji. Sprawdzaj także pogodę, jeżeli pragniesz trenować na zewnątrz – deszcz potrafi zniweczyć wspinaczkowe plany! 

Elektrolity, krem z filtrem, zapas magnezji, przekąski i woda – wszystko to pomoże Ci zachować komfort podczas treningu pod gołym niebem. Pamiętaj też o dobrym nastawieniu, bo ten sport nie jest prosty – jest jednak szalenie satysfakcjonujący! 

Reklama