Dobiegł końca pierwszy tydzień szkolenia poligonowego artylerzystów 23. Pułku artylerii w ośrodku szkolenia CSAiU w Toruniu. Obok szkolenia specjalistycznego żołnierze doskonalili umiejętności przygotowujące do działania w różnych sytuacjach pola walki podczas zajęć taktycznych, inżynieryjno – saperskich, ogniowych i obrony przed bronią masowego rażenia. Szkoleniowy tydzień zwieńczył dwudziestokilometrowy marsz kondycyjny.
Wykonywanie ukryć na sprzęt bojowy i stan osobowy z wykorzystaniem materiału wybuchowego były tematem zajęć inżynieryjno-saperskich z udziałem żołnierzy dywizjonu artylerii rakietowej, które przeprowadzono w ośrodku saperskim na toruńskim poligonie. Żołnierze doskonalili sporządzanie elektrycznej sieci wybuchowej i wysadzanie materiału wybuchowego — czytamy.
Po szczegółowych instruktażach żołnierze przystąpili do sporządzenia sieci elektrycznej na środkach ćwiczebnych. Po omówieniu i praktycznym sporządzaniu sieci wybuchowej przez szkolonych, artylerzyści mieli możliwość zaobserwowania efektów swojej pracy podczas wysadzania materiału wybuchowego.
Na poligonowych pasach taktycznych intensywnie szkolili się żołnierze rezerwy. Dla blisko stu rezerwistów krótkotrwałe ćwiczenia wojskowe to okazja do doskonalenia swoich umiejętności w obsłudze sprzętu w warunkach bojowych. Podczas zajęć z pracy bojowej na sprzęcie zadania realizowały obsługi 122 wyrzutni WR-40 LANGUSTA, a także topografowie i rachmistrze — podaje portal pułku.
Szkoleniowy tydzień zakończono sprawdzeniem wytrzymałości i kondycji fizycznej artylerzystów, a także umiejętności pokonywania terenu zagrożonego występowaniem IED. W czasie dwudziestokilometrowego marszu leśnymi traktami żołnierze realizowali zagadnienia marszu ubezpieczonego, procedury działania po wykryciu improwizowanego ładunku, a także doskonalili umiejętności posługiwania się mapą i organizację systemu łączności wewnętrznej – informuje 23. PA.