Do uzgodnień trafił projekt powołujący Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka. Celem inicjatywy ma być wzmocnienie współpracy, nawiązywanie kontaktów pomiędzy przedstawicielami młodego pokolenia i wspieranie różnego rodzaju inicjatywy dot. m.in. nauki, kultury i historii.
Jak wynika z uzasadnienia projektu ustawy, Instytut ma służyć pogłębianiu polsko-węgierskiej przyjaźni i współpracy, która - jak podkreślają autorzy regulacji - "rozwijała się na przestrzeni wieków i przyczyniła do przełomu politycznego w Europie".
Patronem Instytutu będzie Wacław Felczak - podczas II wojny światowej kurier Rządu Rzeczpospolitej Polskiej na uchodźstwie. W latach powojennych został on skazany na dożywocie (aresztowano go w 1947 r. w Czechosłowacji, gdy organizował ucieczkę przywódców PSL z Polski, skazano w 1948 r. po długotrwałym śledztwie - PAP); uwolniono go dopiero w 1956 r.
- Prowadzone przez niego w latach 80-tych na Węgrzech działania przyczyniły się do sformułowania węgierskiej opozycji demokratycznej, w tym partii Fidesz w 1988 r.
- zaznaczono w uzasadnieniu.
Do zadań Instytutu, nadzorowanego przez premiera, należeć będzie przekazywanie młodym pokoleniom znaczenia tradycji polsko-węgierskiej, wzmocnienie współpracy i nawiązywanie kontaktów pomiędzy młodym pokoleniem oraz wspieranie inicjatyw, projektów naukowych i oświatowych mających na celu wzajemne poznawanie języka, kultury, historii i polityki obu państw. Ma on też wzmacniać konkurencyjność obu krajów poprzez wspieranie myśli innowacyjnej polsko-węgierskich organizacji kulturalnych, gospodarczych i politycznych, a także finansować lub dofinansowywać przedsięwzięcia na rzecz współpracy.
Nad realizacją tych zadań czuwać mają organy Instytutu - jego dyrektor, Międzynarodowa Rada Instytutu i Rada Instytutu. Do zadań szefa instytucji należeć będzie kierowanie jej pracami, reprezentowanie jej, zapewnienie funkcjonowania i ciągłości prac oraz opracowywanie rocznego planu działania.
Międzynarodowa Rada Instytutu ma analizować działania podejmowane na rzecz współpracy polsko-węgierskiej oraz poszukiwać nowych form wsparcia organizacyjnego, koncepcyjnego i finansowego działalności placówki. Trzeci organ - Rada Instytutu - ma opiniować kierunki działalności Instytutu, projekt rocznego planu działania oraz planu finansowego.
Projekt przewiduje też, że premier będzie mógł - w drodze zarządzenia - tworzyć, przekształcać i likwidować oddziały zamiejscowe Instytutu.