11 września odbyła się III Konferencja Nowej Generacji Społecznej Odpowiedzialności „Energia odnawialna w samorządzie - budowanie zrównoważonej przyszłości”. Zorganizował ją prezes Stowarzyszenia Nowa Generacja Patriotyzmu Kamil Kobyliński. Na wydarzeniu eksperci przekonywali, że Polska ma warunki do przeprowadzenia transformacji energetycznej, która przyniesie jej wiele korzyści, w tym znacznie większe bezpieczeństwo.
Konferencję skierowano do młodzieży, przedstawicieli organizacji pozarządowych, naukowców i innych osób oraz podmiotów zainteresowanych społeczną odpowiedzialnością w kwestii ochrony klimatu. Jej celem było – co podkreślił podczas przemówienia otwierającego wydarzenie prezes Stowarzyszenia NGP – zorganizowanie przestrzeni do wzajemnego dialogu międzypokoleniowego, który będzie współtworzył lepszą przyszłość Polski.
- Stowarzyszenie zorganizowało tę konferencję, ponieważ pragnie wspólnie z młodymi ludźmi i przedstawicielami młodzieżowych organizacji, a także ich mecenasami, włączając w to nasze państwo, budować wizję polskiego nowoczesnego patriotyzmu. Wydarzenie ma na celu stworzyć platformę do wspólnego dialogu międzypokoleniowego i wymiany doświadczeń w zakresie rozwoju energii odnawialnej w samorządzie – mówił organizator wydarzenia Kamil Kobyliński. Następnie przywitał zebranych gości oraz zaprosił uczestników do wysłuchania wykładów.
Jedną z prelekcji, które najbardziej zaciekawiły uczestników była ta wygłoszona przez prof. Politechniki Wrocławskiej płk dr. hab. inż. Mieczysława Strusia. Profesor wysnuł tezę zakładającą, że Polska może być samowystarczalna energetycznie. Jak mówił, nasz kraj posiada na swoich terenach około 180 razy więcej zasobów OZE (źródła energii odnawialnej takie jak woda, słońce, wiatr) niż wynosi zapotrzebowanie całego kraju. Jeśli ten kapitał zostanie mądrze wykorzystany, to w połączeniu z czystymi technologiami węglowymi sprawi, że Polska nie tylko uniezależni się energetycznie od Rosji, ale stanie się samowystarczalna energetycznie.
Inni prelegenci również mówili o możliwościach, jakie posiada nasz kraj, by zwiększyć wykorzystanie źródeł odnawialnych i szansach z tym związanych. Podkreślano zgodnie, że powinno się przeprowadzić transformację energetyczną, która będzie odpowiedzialna. Prof. Jan Kiciński, założyciel Centrum Badawczego PAN w Jabłonnie zwracał uwagę na to, że owa transformacja powinna obejmować wiele technologii – OZE, a także energetykę jądrową oraz czystą chemię.
- Dopiero jeśli wszystkie te elementy będą współgrały, będzie pożądany efekt transformacji energetycznej – przekonywał prof. Jan Kiciński. Mówił też o technologiach przyszłości takich jak elastyczne ogniwa fotowoltaiczne z perowskitu, dzięki którym „będzie można wyjść z fotowoltaiką na tereny rolnicze” czy lamele pozwalające płytom odbierającym energię słoneczną na automatyczne zwracanie się w kierunku słońca.
Z kolei przykłady użycia dostępnych już dzisiaj technologii wykorzystującej odnawialne źródła energii na szczeblu krajowym zaprezentował dr inż. Stefan Traczyk, wiceprezes Enea Nowa Energia. Na szczeblu lokalnym miasta Legionowa omówił je wicestarosta Konrad Michalski, a Tomasz Niedziółka opowiedział o projekcie dekarbonizacji Greenheat testowanym również w regionie legionowskim.
Natomiast przeszkody jakie stoją na drodze prezentowanych wcześniej przez ekspertów możliwości transformacji energetycznej omówiła dr inż. Weronika Radziszewska. Przedstawiła również projekty jakie realizowane są w ramach Centrum Badawczego Polskiej Akademii Nauk.
Dr inż. Weronika Radziszewska wzięła następnie udział w dyskusji zamykającej i podsumowującej konferencję. Uczestniczyli w niej również Oskar Szafarowicz z Forum Młodych PiS oraz doradca w branży energetycznej Michał Świerczewski.
Patronem honorowym wydarzenia było Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Patronat merytoryczny nad konferencją sprawowały Centrum Badawcze PAN w Jabłonnie oraz Instytut Maszyn Przepływowych im. Roberta Szewalskiego PAN w Gdańsku, a medialny TVP3, „Gazeta Polska”, „Gazeta Polska Codziennie”, Telewizja Republika i portal Niezależna.