Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

"Grozi nam wstrząs w fundamentach wiary". Wiele kontrowersji wokół synodu o Amazonii

- Dla mnie problemem nie jest to, że z punktu widzenia Amazonii próbuje się oglądać Kościół. Problemem jest to jak definiuje się Amazonię - jako teren do chrystianizacji i zwycięstwa Ewangelii, czy jako teren nakazujący uległość wobec słabości i bylejakości tego świata - powiedział w rozmowie z portalem fronda.pl ks. prof. Paweł Bortkiewicz. W niedzielę rozpoczął się Synod amazoński, który ma poruszyć najważniejsze problemy dotyczące Kościoła w tym regionie świata.

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/CC0/geralt

W niedzielę w Watykanie rozpoczął się pod hasłem: „Amazonia: nowe drogi dla Kościoła i dla ekologii integralnej” Synod amazoński, który potrwa do 27 października.

Główny temat synodu to sytuacja mieszkańców Amazonii i wyzwania dla Kościoła katolickiego w tym zagrożonym degradacją regionie. W dokumencie roboczym odnotowano problemy dotyczące eksploatacji zasobów naturalnych, a także kwestie konfliktów na tym tle, przesiedleń, ubóstwa ludności oraz zanieczyszczenia środowiska w rezultacie górnictwa i wycinania lasów. Budzącym wiele kontrowersji tematem będzie sprawa viri probati - święceń kapłańskich dla starszych żonatych mężczyzn, cieszących się we wspólnotach sporą estymą, oraz temat nowych ról i zadań dla kobiet w Kościele.

- Dla mnie problemem nie jest to, że z punktu widzenia Amazonii próbuje się oglądać Kościół. Problemem jest to jak definiuje się Amazonię - jako teren do chrystianizacji i zwycięstwa Ewangelii, czy jako teren nakazujący uległość wobec słabości i bylejakości tego świata

- powiedział w rozmowie z portalem fronda.pl ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

Pytany o kwestie dotyczące możliwości święceń kapłańskich dla viri probati, czyli de facto kapłaństwa żonatych mężczyzn, a także podobnych zapowiedzi - dotyczących zniesienia celibatu - w Kościele niemieckim, duchowny odpowiedział, że "celibat jest wielką wartością".

- Jeśli mamy dziś kryzys celibatu, to chyba dlatego, że Bóg Miłości jest w przekonaniu wielu (...) Bogiem - znakiem kulturowym. Właśnie „znakiem”, którego znaczenie można zmieniać - wskazał ks. Bortkiewicz.

Synod amazoński, ze względu na poruszane kwestie, wzbudza wiele kontrowersji wewnątrz Kościoła. Istnieje przekonanie, że będzie to synod przełomowy, a wielu duchownych upatruje w nim, jeśli nie spinającą klamrę, to istotną kodę wprowadzania założeń przedstawionych ponad 50 lat podczas Soboru watykańskiego II. 

- Grozi nam wstrząs w samych fundamentach wiary. My nie możemy patrzeć na szereg współczesnych dyskusji, jako pojedynczych sporów. Na przykład, jeśli godzimy się na komunię dla rozwodników, bezcześcimy związek Chrystusa z Kościołem. Tu i tu mamy zdeptanie komunii  - ocenił w rozmowie z portalem fronda.pl ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

- Nie winiłbym jednak za ten stan rzeczy Soboru, tylko bezmyślnych realizatorów aggiornamento. Tych, którzy tak dalece dążyli i dążą do „udzisiejszenia” Kościoła, że skupili swoją uwagę na „dziś” ignorując Kościół. W ten sposób jednak ignorują Chrystusa, który wczoraj, i dziś, Ten sam na wieki…

- dodał.

 



Źródło: fronda.pl, niezalezna.pl

#ks. prof. Paweł Bortkiewicz #synod amazoński

redakcja