Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Gdańsk: rozpoczęto podawanie drugiej dawki szczepionki

W największym na Pomorzu szpitalu – Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku – rozpoczęto podawanie personelowi drugiej dawki szczepionki przeciwko COVID-19. Lecznica wstrzymała na razie szczepienia pierwszą dawką leku osób z grupy zero.

geralt

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne (UCK) w Gdańsku otrzymało z Agencji Rezerw Materiałowych 2340 szczepionek przeciwko COVID-19, dzięki czemu szpital mógł rozpocząć podawanie drugiej dawki leku osobom, którym przed trzema tygodniami wstrzyknięto pierwszą.

"W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym szczepienia w tzw. fazie zerowej rozpoczęły się 29 grudnia. Wówczas po raz pierwszy zaszczepiliśmy ponad 60 naszych pracowników. Dzisiaj przyjęli oni drugą dawkę leku. W następnych dniach drugą dawkę preparatu otrzymają kolejne osoby"

– przekazał dyrektor naczelny UCK Jakub Kraszewski.

Poinformował, że od 29 grudnia do 18 stycznia w szpitalu zaszczepiło się ok. 9,5 osób. Choć w kolejce czekają następni chętni, szczepienia pracowników sektora medycznego pierwszą dawką zostały na razie wstrzymane.

"Wznowimy je, kiedy z Ministerstwa Zdrowia otrzymamy zapewnienie, że możemy już szczepić kolejne osoby z grupy zero pierwszą dawką leku" – wyjaśnił Kraszewski.

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku chęć zaszczepienia się w tzw. fazie zerowej zadeklarowało ponad 12 tys. osób, w tym personel placówki, pracownicy podmiotów zewnętrznych, które zgłosiły się do UCK jako szpitala węzłowego, a także osoby z innych jednostek: Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, sanepidu, Regionalnego Centrum Krwiolecznictwa i Krwiodawstwa, Uniwersyteckiego Centrum Stomatologicznego i z Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Rodzinnej.

Zespół UCK dba o to, aby procedura szczepień przebiegała sprawnie. Stworzono też specjalną aplikację, dzięki której osoby zainteresowane mogą zarejestrować się na konkretną godzinę konsultacji lekarskiej i szczepienia.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

mch