„Witaj, dniu trzeciego maja,/który wolność nam zwiastujesz./Pierzchła już ciemiężców zgraja./Polsko, dzisiaj tryumfujesz!” – śpiewamy w pieśni „Witaj, majowa jutrzenko”, najsłynniejszym utworze odnoszącym się do Konstytucji 3 maja. Akt uchwalony w 1791 r. obowiązywał krótko, ponieważ faktycznie stracił sens po 14 miesiącach, gdy król przystąpił do Targowicy. Nie zdołał uratować państwa polskiego, uratował jednak naród.
2 maja obchodzimy Dzień Flagi RP i jednocześnie Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Tego dnia na każdym polskim domu powinna zawisnąć polska flaga. Święto jest stosunkowo młode. Zostało wprowadzone w 2004 r., również z przyczyn technicznych, aby nie trzeba było zdejmować symboli narodowych w dniu między świętami państwowymi. Nie oznacza to jednak, że święto flagi jest oderwane od tradycji. Biało-czerwone barwy zostały oficjalnie uznane za narodowe 3 maja 1792 r., w pierwszą rocznicę ustanowienia konstytucji. To wówczas świętujące damy wystąpiły w białych sukniach przepasanych czerwoną wstęgą, a panowie nałożyli na siebie szarfy biało-czerwone. Nawiązano tą manifestacją do heraldyki Królestwa Polskiego, czyli białego orła na czerwonej tarczy herbowej. Współcześnie tego dnia w całej Polsce organizowane są uroczystości. Święto uczci też prezydent Andrzej Duda.
Obchody rozpoczęły się od uroczystego podniesienia flagi państwowej RP na wieży Zegarowej Zamku Królewskiego. Następnie prezydent razem z pierwszą damą rozdawali biało-czerwone flagi warszawiakom i wszystkim, którzy zgromadzili się w czasie uroczystości na pl. Zamkowym. W południe na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Andrzej Duda wręczył narodowe flagi przedstawicielom różnych organizacji i instytucji, które działają zarówno w Polsce, jak i za granicą i które są ambasadorami polskiej sprawy. Prezydent przyznał również odznaczenia państwowe.
Oczywiście będzie obchodzone również Święto Narodowe Trzeciego Maja. Główne uroczystości państwowe 227. rocznicy uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji odbędą się jak co roku na pl. Zamkowym. Tam również głos zabierze prezydent Andrzej Duda. Dla głowy państwa to z pewnością ważny dzień, dlatego że to właśnie on i jego urzędnicy dążą do uchwalenia nowej ustawy zasadniczej. Wątków tych z pewnością nie zabraknie i w tym roku.
Zapraszamy na uroczystości, tym bardziej że przy okazji będzie można wziąć udział w koncercie organizowanym przez środowisko „Gazety Polskiej”. Tegoroczne świętowanie będzie miało wyjątkowy charakter, bo wpisuje się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.