W związku z medialną burzą dotyczącą zakupu przez państwo polskie kolekcji Książąt Czartoryskich, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Betlej opublikował oświadczenie. Zaznacza w nim, że jest to najlepsze rozwiązanie dla bezpieczeństwa kolekcji.
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego zakupił kolekcję Książąt Czartoryskich, którą następnie przekazał do Muzeum Narodowego w Krakowie. Ta transakcja ostatecznie zabezpieczyła zbiory, i zagwarantowała, że pozostaną własnością państwa polskiego.
W związku z pojawiającymi się w mediach spekulacjami i nieprawdziwymi informacjami, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie - Andrzej Betlej, wydał oświadczenie.
- Jako dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie pragnę wyrazić głębokie zaniepokojenie medialnym zamieszaniem wokół zakupu przez Państwo Polskie kolekcji Książąt Czartoryskich - zaznaczył Betlej.
- Wielokrotnie publicznie wyrażałem opinię, że z punktu widzenia bezpieczeństwa tego bezcennego zbioru sztuki jest to najlepsze rozwiązanie, a zasadność tego zakupu nie budzi najmniejszych wątpliwości
- czytamy w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej Muzeum Narodowego w Krakowie.
Jak dodał, przez wiele dziesięcioleci Muzeum Narodowe w Krakowie sprawowało opiekę nad kolekcją, "w ostatnich latach nawet wówczas, kiedy Muzeum nie dysponowało możliwościami pełnej kontroli nad nią".
- Jednocześnie pragnę podkreślić, że sprawa bezpieczeństwa kolekcji Książąt Czartoryskich została mi przekazana – jako nowemu dyrektorowi Muzeum Narodowego w Krakowie – jako najistotniejsza i najbardziej paląca kwestia mojej misji na tym stanowisku. W moim przekonaniu została ona ostatecznie rozwiązana w grudniu 2016 roku dzięki podjęciu przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego decyzji o zakupie kolekcji a następnie przekazaniu jej Muzeum Narodowemu w Krakowie, co trwale wyeliminowało ryzyko jej utraty przez sprzedaż czy wywóz za granicę - zaznaczył Andrzej Betlej.