Polska prowadzi szczegółowe negocjacje w sprawie pozyskania ze Szwecji samolotów wczesnego ostrzegania - oświadczył minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Dodał, że rozmowy w tej sprawie są "bardzo zaawansowane".
W poniedziałek Błaszczak wziął udział w spotkaniu Grupy Północnej w Legionowie k. Warszawy - zainicjowanego przez Wielką Brytanię formatu zrzeszającego państwa Europy północnej będące członkami NATO lub Unii Europejskiej - Wielką Brytanię, państwa nordyckie (Szwecję, Norwegię, Danię, Finlandię i Islandię), państwa bałtyckie (Litwę, Łotwę i Estonię), a także Holandię, Niemcy i Polskę.
W oświadczeniu dla mediów Błaszczak poinformował, że miał okazję do dwustronnego spotkania z ministrem obrony Szwecji Palem Jonsonem.
"Chciałem powiedzieć, po raz pierwszy publicznie, że jesteśmy bardzo zaawansowani, jeżeli chodzi o pozyskanie ze Szwecji samolotów wczesnego ostrzegania. Prowadzimy już szczegółowe negocjacje, mam nadzieję, że w krótkim czasie zakończą se one powodzeniem"
Wicepremier @mblaszczak: spotkanie ministrów obrony #GrupaPółnocna było okazją do tego, żeby porozmawiać o zagrożeniach jakie niosą działania Rosji. Omówiliśmy także naszą współpracę związaną z tymi działaniami, które zwiększają nasze #bezpieczenstwo. pic.twitter.com/3yU1OvDR7G
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) May 22, 2023
Zwrócił uwagę, że współpraca polsko-szwedzka jest ważna, jeśli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim.
"Jesteśmy sąsiadami przez Bałtyk, podobnie postrzegamy zagrożenia, które płyną ze strony rosyjskiej, szukamy wspólnych rozwiązań by zapewnić bezpieczeństwo"
Samoloty wczesnego ostrzegania produkuje w Szwecji firma Saab; w ubiegłym roku szwedzkie siły zbrojne zamówiły od Saaba dwa samoloty wczesnego ostrzegania GlobalEye. Obecnie Szwedzi używają starszych samolotów Saab 340 AEW&C.
Szef MON mówił po spotkaniu, że rozmowy prowadzone w formacie ministrów obrony państw były dobre.
"Bardzo wymierne rozmowy dotyczące przygotowań do szczytu NATO w Wilnie. (...) Sądzę, że bardzo dobre perspektywy dotyczące wzmocnienia Polski i wzmocnienia całego Sojuszu Północnoatlantyckiego"
"Rozmawialiśmy także, już w szerszym formacie Grupy Północnej, na temat naszego zaangażowania we wzmacnianie militarne. Mówiłem o tym, jak przebiega proces wyposażania wojska polskiego w nowoczesną broń" - relacjonował szef MON.
Wskazał, że dzięki współpracy z Wielką Brytanią Polska buduje obronę przeciwlotniczą i przeciwrakietową krótkiego zasięgu. Poinformował jednocześnie, że podczas spotkania rozmawiano także na temat dalszej współpracy w dziedzinie rozbudowy i wzmacniania odporności Polski i całej wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Szef MON podkreślił również, że znaczenie symboliczne ma miejsce, w którym odbyło się spotkanie. "Obradowaliśmy w Dowództwie Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, to najmłodsze dowództwo w Wojsku Polskim, które już zasłynęło osiągnięciami" - mówił minister.
"Rozmawialiśmy na temat służby żołnierzy w ochronie cyberprzestrzeni, na temat wszystkich zadań, które stoją przed nami i współpracy w dziedzinie obrony cyberprzestrzeni. Wszyscy podkreślali, że dowództwo Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni tu w Legionowie należy do najnowocześniejszych i że ma swoje namacalne, wymierne osiągnięcia"