Jest wiele instytucji, które zajmują się problematyką cyberbezpieczeństwa. Potrzebna jest koordynacja działań, dlatego m.in. powstał projekt ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa, który wiele spraw normuje. Są tam również zadania dla Ministerstwa Obrony Narodowej – mówił podczas inauguracji Letniej Szkoły Cyberbezpieczeństwa Tomasz Zdzikot, sekretarz stanu w MON.
Wiceminister Zdzikot wziął udział w inauguracji „III Letniej Szkoły Cyberbezpieczeństwa” pod hasłem „Cyber Odyseja - wyzwania XXI wieku”. Spotkanie specjalistów z branży cyberbezpieczeństwa potrwa do 6 lipca. Organizatorami wydarzenia jest Ministerstwo Obrony Narodowej wspólnie z Akademią Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Grupą Lotos S.A., Energą S.A. i Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi.
Uczestnicy tygodniowych wykładów i warsztatów „III Letniej Szkoły Cyberbezpieczeństwa” wezmą udział w zajęciach prowadzonych przez ekspertów związanych m.in. z zabezpieczeniem infrastruktury krytycznej. W ramach warsztatów przedstawione i omówione zostaną przypadki zdiagnozowanych cyberataków. Uzupełnieniem każdego z tematów będą wspólne ćwiczenia prowadzone przez eksperta z danej dziedziny.
„Letnia Szkoła Cyberbezpieczeństwa” skierowana jest w szczególności do operatorów infrastruktury krytycznej, na których spoczywa m.in. obowiązek ochrony przed zagrożeniami związanymi z aktami szeroko rozumianej cyberprzestępczości i cyberterroryzmu. Spotkania są okazją do wymiany doświadczeń, a także szansą na wypracowanie wzorców bezpieczeństwa, które będą mogły być wykorzystane w przyszłości.
Elementami infrastruktury krytycznej są obiekty i instalacje pełniące strategiczną rolę w funkcjonowaniu państwa, dlatego ich ochrona ma priorytetowe znaczenie w całym systemie bezpieczeństwa.