Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Polska

Chiny i Rosja rozpoczęły wspólne manewry

Chińsko-rosyjskie manewry dowódczo-sztabowe rozpoczęły się w poniedziałek w Pekinie - poinformował resort obrony Chin. Jak głosi komunikat ministerstwa, ćwiczenia mają wzmocnić współpracę wojskową obu krajów i zapewnić równowagę sił w regionie Azji i Pacyfiku.

Głównym celem manewrów jest rozwój wspólnego planowania działań wojennych w obszarze obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, reagowania na "losowe i prowokacyjne uderzenia pociskami balistycznymi (...) na terytorium dwóch krajów" - podał chiński resort obrony.

Reklama

W oświadczeniu ministerstwo przypomina też, że "Chiny i Rosja są przeciwne rozwojowi globalnego systemu obrony przeciwrakietowej" i z tego względu chcą wzmocnić współpracę "w celu zachowania równowagi w regionie".

Rosyjski resort obrony poinformował, że w ramach ćwiczeń oba kraje będą rozwijać współpracę w ramach obrony przed zagrożeniami z państw trzecich. Prezydenci Rosji i Chin Władimir Putin i Xi Jinping, którzy spotkali się w lipcu w Moskwie, uznali wówczas, że stosunki chińsko-rosyjskie znajdują się w "najlepszym momencie w historii".

Xi nazwał wtedy systemu bezpieczeństwa THAAD rozmieszczany przez amerykańską armię na terenie południowokoreańskiej bazy w Seongju "zagrożeniem dla regionalnej równowagi strategicznej" i stwierdził, że Chiny są w ciągłym kontakcie z Rosją w tej kwestii.

Putin podkreślił zaś, że stanowisko Moskwy i Pekinu we wszystkich ważniejszych kwestiach międzynarodowych jest zbieżne. "Zamierzamy dalej rozwijać naszą koordynację w polityce zagranicznej" - zapowiedział.

Reklama