W ubiegły poniedziałek białostoccy radni przegłosowali zmianę nazwy dotychczasowej ulicy mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" na Podlaską. Decyzja wzbudziła wiele kontrowersji, lecz nie brakowało również entuzjastów takiego rozwiązania. Wśród pochlebnych komentarzy w sieci, szczególnie w oczy rzuca się ten napisany przez Borysa Budkę – polityka Platformy Obywatelskiej. Internauci natychmiast przypomnieli wcześniejszą postawę jego partii wobec „Łupaszki”.
W poniedziałek po burzliwych obradach, radni Białegostoku zdecydowali (jednym głosem) o zmianie nazwy ulicy imienia mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" na ulicę Podlaską. Wniosek o zmianę nazwy (na ulicę 100-lecia Praw Kobiet, ale ostatecznie przegłosowany na Podlaską) złożyła grupa radnych z Forum Mniejszości Podlasia, które jest w Koalicji Obywatelskiej, i jeden radny niezależny (wcześniej członek PO).
W uzasadnieniu projektu uchwały podniesiono, że postać mjr. Szendzielarza, dowódcy 5. Brygady Wileńskiej Armii Krajowej, "jest nieakceptowana przez część mieszkańców Białegostoku i wzbudza wiele kontrowersji".
W jego życiorysie, oprócz czynów chwalebnych, są też czarne karty, które wiążą się z ofiarami wśród ludności cywilnej
- mówił na sesji wiceprzewodniczący rady Stefan Nikiciuk z Forum Mniejszości Podlasia.
Argumentował, że dopóki trwają dyskusje "co do jednoznacznej, pozytywnej oceny majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, nie powinno być tej nazwy w przestrzeni Białegostoku". Inicjatorzy zmiany nazwy podnosili także, odnosząc się do działań mjr. "Łupaszki", że na szlaku jego oddziałów "były spalone wsie i ludność cywilna".
Decyzja dot. zmiany nazwy ulicy stała się przyczynkiem do ogólnopolskiej debaty. Wśród środowisk sprzeciwiających się przegłosowanemu rozwiązaniu znalazły się Instytut Pamięci Narodowej, białostocki klub „Gazety Polskiej”, Fundacja Instytut Rzeczpospolitej Suwerennnej, Klub Więzionych Internowanych Represjonowanych czy Młodzież Wszechpolska.
Szczególnie entuzjastycznie zareagował poseł Borys Budka z Platformy Obywatelskiej. „Szacunek dla wszystkich białostockich radnych, którzy pomimo hejtu pokazali, że nie powinno się zakłamywać historii” – napisał na Twitterze, chwaląc przegłosowaną zmianę. Pod wpisem internauci natychmiast wypomnieli politykowi stanowisko partii z minionych lat wobec „Łupaszki”.
Szacunek dla wszystkich białostockich radnych, którzy pomimo hejtu pokazali, że nie powinno się zakłamywać historii. https://t.co/Om4deAYnTG
— Borys Budka (@bbudka) 30 października 2019
Jak przypomniał Piotr Gursztyn, „13 marca 2015 r. minister ON Tomasz Siemoniak podjął słuszną decyzję, aby 9. Warmiński Pułk Rozpoznawczy z Lidzbarka Warm. nosił imię płk. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki"".
13 marca 2015 r. minister ON @TomaszSiemoniak podjął słuszną decyzję, aby 9. Warmiński Pułk Rozpoznawczy z Lidzbarka Warm. nosił imię płk. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki".
— Piotr Gursztyn (@PiotrGursztyn) 30 października 2019
Dalej, redaktor naczelny kwartalnika „Wyklęci” Kajetan Rajski przypomniał głosowanie z dnia 23.03.2006 roku nad przyjęciem w całości projektu uchwały w 55. rocznicę śmierci majora Zygmunta Szendzielarza ˝Łupaszki˝, dowódcy 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, w brzmieniu proponowanym przez Komisję Kultury i Środków Przekazu. Wówczas 121 posłów PO głosowało za. Wśród nich między innymi znalazł się Donald Tusk.