W środę, 29 listopada br. w fabryce Nitro-Chem w Bydgoszczy, w obecności sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Bartosza Kownackiego i członka zarządu PGZ S.A. Roberta Guta odbyła się uroczystość podpisania umowy na produkcję bomb lotniczych rodziny Mk 82. Ten typ uzbrojenia to jedna z najczęściej wykorzystywanych obecnie bomb lotniczych na świecie, która znajduje się m.in. na uzbrojeniu polskich samolotów F-16 „Jastrząb”.
Umowa jest konsekwencją podpisania w maju 2017 r. listu intencyjnego w sprawie współpracy przy produkcji w Polsce standardowych bomb lotniczych NATO rodziny Mk 80. Produkcja będzie odbywać się wspólnie z renomowanym partnerem: należącą do grupy Rheinmetall Defence spółką RWM Italia – certyfikowanym i uznanym na świecie producentem bomb lotniczych. Dzięki zawartemu porozumieniu i planowanej współpracy technologicznej produkowana w Bydgoszczy bomba będzie spełniała wszelkie typowe dla tego rodzaju uzbrojenia wymagania jakościowe i będzie mogła być wykorzystywana w nowoczesnych, kierowanych bombach lotniczych (np. GBU-12 i GBU-38).
Formalizacja procesu produkcji Mk 82 to dla Nitro-Chemu kolejny krok na drodze do uzyskania suwerenności produkcji uzbrojenia dla Sił Powietrznych RP. W zakładzie opracowywane są obecnie koncepcje wdrażania innych rodzajów bomb, tak by móc sprawnie odpowiadać na całe zgłaszane przez polskich lotników zapotrzebowanie. Ten przykład doskonale pokazuje, że skuteczne wykorzystanie transferu technologii przekłada się na wymierne korzyści biznesowe dla spółki
– powiedział po uroczystości sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Bartosz Kownacki.
Zgodnie z zawartą umową część elementów, m.in. korpusy bomb wytwarzane nowatorską metodą walcowania, będzie importowana z Włoch. W Bydgoszczy będą podlegały elaboracji, czyli napełnianiu, a później kompletowaniu, w zależności od potrzeb odbiorcy. Nitro-Chem dbać będzie również o prawidłową konfigurację oraz kompatybilność wyrobów z zestawami naprowadzania produkowanymi przez różnych dostawców.
Bomba lotnicza Mk-82 ogólnego przeznaczenia jest najpopularniejszą bombą lotniczą, stosowaną w samolotach F-16. Występuje w wielu odmianach, służąc także jako podstawa systemów bomb naprowadzanych. Bomba służy do niszczenia lub obezwładniania głównie stacjonarnych celów naziemnych i nawodnych. W kompletacji bomby Mk-82 znajdują się głowica bojowa, zapalnik, zestaw stabilizujący oraz pomniejsze akcesoria służące do zapewnienia charakterystyk balistycznych i możliwości podwieszenia pod belki bombowe samolotu (ucha nośne).
W najbliższym czasie Nitro-Chem będzie mógł oferować bomby Mk-82 w postępowaniach na dostawy tego uzbrojenia dla Sił Powietrznych RP. Bydgoska spółka konsekwentnie realizuje strategię polonizacji systemów uzbrojenia znajdujących się na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP. W ciągu ostatnich trzech lat Siły Powietrzne zamówiły ok. 1300 bomb tego typu. Planowane na drugą połowę przyszłego roku rozpoczęcie produkcji w Polsce przełoży się jednak nie tylko na zwiększenie bezpieczeństwa i pewności dostaw do rodzimego odbiorcy, ale stworzy również bydgoskim zakładom nowe możliwości potencjalnego eksportu na rynki trzecie.
W ramach umowy włoski partner będzie kupować w Bydgoszczy materiał TRITONAL. To kompozycja trotylu oraz aluminium, którą napełniane są bomby Mk 82 i Mk 84. Pochodząca z Nitro-Chemu mieszanka będzie wykorzystywana do elaborowania bomb w zakładzie RWM Italia na Sardynii. Kolejnym polem współpracy jest podjęcie przez RWM Italia decyzji o zakupie w bydgoskim zakładzie innych materiałów wybuchowych.
Komunikat PGZ