Dziś informowaliśmy o "medialnej blokadzie" nałożonej na dwóch duchownych z archidiecezji poznańskiej, o czym pisał portal dorzeczy.pl. Poznańska kuria nie komentuje medialnych doniesień. Powodem wspomnianego zakazu miało być inicjowanie przez wspomnianych duchownych petycji przeciwko pochówkowi abp Juliusza Paetza w katedrze w Poznaniu.
Blisko miesiąc temu wiele kontrowersji wzbudziła sprawa pochówku w katedrze w Poznaniu byłego metropolity poznańskiego, abp. Juliusza Paetza, podejrzawanego o molestowanie seksualne kleryków. Ostatecznie, po licznych protestach, także ze strony środowisk katolickich, abp Paetz spoczął w rodzinnym grobie na poznańskiej Starołęce. Jak informuje "Do Rzeczy", księży współinicjujących głos sprzeciwu spotkała "medialna blokada".
Chodzi o zakaz wobec aktywnych w mediach społecznościowych ks. Daniela Wachowiaka i ks. Adama Pawłowskiego.
Rzecznik poznańskiej kurii, pytany o sprawę przez PAP, powiedział:
- Nie wypowiadamy się na temat spraw personalnych księży i doniesień medialnych na ich temat.
Dodał, że "kuria nie upomina i nie będzie upominać nikogo za wypowiedzi na temat abpa Paetza, a tym bardziej za składanie podpisów pod listem w sprawie jego pochówku".
Portal dorzeczy.pl podał w poniedziałek, że powodem nałożenia zakazu na księży było to, że byli oni współinicjatorami listu inteligencji katolickiej Poznania w proteście przeciwko planom pochówku w poznańskiej katedrze abpa Juliusza Paetza. Pod petycją, zamieszczoną również w internecie, podpisało się blisko 1200 osób.
Abp Juliusz Paetz zmarł 15 listopada w wieku 84 lat, był m.in. prałatem antykamery papieskiej podczas pontyfikatu trzech papieży, biskupem łomżyńskim i metropolitą poznańskim w latach 1996-2002. Ustąpił ze stanowiska po oskarżeniach o molestowanie kleryków. Abp Paetz wielokrotnie zaprzeczał tym zarzutom.