Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Blisko 5000 osób w ostatnich miesiącach. Niemieckie media o odesłanych do Polski migrantach

Od października 2023 r. niemiecka policja zawróciła do Polski ok. 4600 osób - wynika z ustaleń przedstawionych przez niemiecki "Bild". Proceder może zaostrzyć się od nowego tygodnia - gdy Niemcy wprowadzą kontrole na wszystkich granicach.

Granica RP
Granica RP
zdj. ilustracyjne - SG

"Bild" przyjrzał się liczbie odsyłanych do Polski migrantów od października 2023 r., od kiedy przygraniczne landy wprowadziły kontrole graniczne. Takich zawróceń do lipca 2024 r. było - jak wskazuje redakcja - ok. 4600.

Będzie jeszcze gorzej

Ta sytuacja może pogorszyć się po 16 września, kiedy Niemcy wprowadzą kontrole na wszystkich swoich granicach.

- Zapraszanie wszystkich migrantów spowodowało wielkie problemy. Gdy na ulicach miast bezpieczeństwo spada, Niemcy zamykają granice, zostawiając z problemami sąsiadów - ocenił były wiceszef polskiego MSZ, Marcin Przydacz.

- [Migranci] trafią do Polski, czy to ze wschodu, czy z innego kierunku, i w Polsce pozostaną. Efektem może być wzrost migrantów w Polsce, mimo że Polska nie ponosi winy za te przepływy migrantów - dodał.

Firmy niezadowolone

Z kontroli granicznych nie są zadowoleni także polscy przedsiębiorcy.

- Jako Pomorze Zachodnie dotychczas szczyciliśmy się swobodnym przepływem usług, towarów, ale także kadr między Polską, a Niemcami. Wiele inwestycji lokowało się blisko polsko-niemieckiej granicy właśnie przez to, że ułatwiony transport umożliwiał dobre prowadzenie biznesu, sprawny transport i możliwość pozyskania do firmy pracowników zarówno z Polski jak i z Niemiec. Trudno więc ocenić pozytywnie sytuację ograniczenia swobody w przekraczaniu granicy. Z ubolewaniem stwierdzam, że tracimy pewną wartość, która wyróżniała nas na mapie świata. Udało nam się zbudować zintegrowane pogranicze, które było silne poczuciem wspólnoty. Najpierw osłabiła to pandemia, a teraz niestety najpierw kontrole incydentalne, a teraz stałe – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej.

 



Źródło: niezalezna.pl, dw.com, filarybiznesu.pl

#granica #Niemcy #migranci

dm