Wraca sprawa patrona jednej z ulic w Białymstoku - majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Radni koalicji PO - Forum Mniejszości Podlasia przegłosowali dziś uchwałę ws. wniesienia do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skargi na rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody podlaskiego. Ten zablokował proces usuwania nazwiska polskiego bohatera z nazwy ulicy.
Uchwałę przyjęto dzięki przewadze jednego głosu. Za byli wszyscy radni wchodzący w skład koalicji PO - Forum Mniejszości Podlasia. W obronie ulicy „Łupaszki” zabrali głos weterani podziemia niepodległościowego. Po tym nikt z rządzącej koalicji nie zabrał głosu; natychmiast przystąpiono do głosowania.
Przypomnijmy, że 28 października br. radni Białegostoku zdecydowali (jednym głosem) o zmianie nazwy ulicy imienia mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" na ulicę Podlaską. Wniosek o zmianę nazwy (na ulicę 100-lecia Praw Kobiet, ale ostatecznie przegłosowany na Podlaską) złożyła grupa radnych z Forum Mniejszości Podlasia, które jest w Koalicji Obywatelskiej, i jeden radny niezależny (wcześniej członek PO).
W uzasadnieniu projektu uchwały podniesiono, że postać mjr. Szendzielarza, dowódcy 5. Brygady Wileńskiej Armii Krajowej, "jest nieakceptowana przez część mieszkańców Białegostoku i wzbudza wiele kontrowersji".
- W jego życiorysie, oprócz czynów chwalebnych, są też czarne karty, które wiążą się z ofiarami wśród ludności cywilnej
- mówił na sesji wiceprzewodniczący rady Stefan Nikiciuk z Forum Mniejszości Podlasia.
Argumentował, że dopóki trwają dyskusje "co do jednoznacznej, pozytywnej oceny majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, nie powinno być tej nazwy w przestrzeni Białegostoku". Inicjatorzy zmiany nazwy podnosili także, odnosząc się do działań mjr. "Łupaszki", że na szlaku jego oddziałów "były spalone wsie i ludność cywilna".
Decyzja dot. zmiany nazwy ulicy stała się przyczynkiem do ogólnopolskiej debaty. Wśród środowisk sprzeciwiających się przegłosowanemu rozwiązaniu znalazły się Instytut Pamięci Narodowej, białostocki klub „Gazety Polskiej”, Fundacja Instytut Rzeczpospolitej Suwerennnej, Klub Więzionych Internowanych Represjonowanych czy Młodzież Wszechpolska.
Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski 25 października wydał rozstrzygnięcie nadzorcze w sprawie stwierdzenia nieważności uchwały rady miasta Białystok o pozbawieniu mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" nazwy ulicy. Całość rozstrzygnięcia do przeczytania TUTAJ.
Inicjatorami nazwania jednej z ulic na osiedlu Skorupy w Białymstoku ulicą Zygmunta Szendzielarza byli w 2018 r. radni PiS, którzy mieli wtedy większość w radzie. Nadali ulicy nazwę majora Szendzielarza, mimo że prezydent miasta proponował inną nazwę: Podlaska.