Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Tu powstają nowoczesne fregaty Miecznik. Szef MON: „Kolejny przykład modelowej współpracy z partnerami”

– Wzmacniamy Marynarkę Wojenną, budujemy nowe fregaty i dzięki temu Polska jest bardziej bezpieczna – powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas uroczystości cięcia blach na pierwszą z trzech fregat Miecznik dla Marynarki Wojennej RP.

POwstają nowe okręty
POwstają nowe okręty
/twitter.com/MON_GOV_PL/screen

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz minister aktywów państwowych biorą udział w uroczystości cięcia blach na pierwszą z trzech fregat Miecznik dla Marynarki Wojennej RP.

Trzy nowoczesne fregaty Miecznik dla Marynarki Wojennej RP powstaną w PGZ Stoczni Wojennej we współpracy z liderami przemysłu zbrojeniowego (Babcock, MBDA, Thales, Remontowa Shipbuilding), w ramach największego w historii kontraktu udzielonego polskiemu przemysłowi stoczniowemu. Pierwsza fregata zostanie wybudowana do 2026 r. Projekt realizowany jest zgodnie z harmonogramem.

Byliśmy świadkami bardzo ważnego wydarzenia, które jest kolejnym etapem naszych działań wzmacniania Wojska Polskiego. Uczyniliśmy kolejny krok naprzód. 3 fregaty Miecznik będą istotnym wzmocnieniem polskiej Marynarki Wojennej. Jej siła jest istotnym elementem bezpieczeństwa. To wzmocnienie nie tylko polskich możliwości, ale także całego NATO

– zapewnił minister Błaszczak.

Szef MON ocenił, że jest „to kolejny przykład naszej modelowej współpracy z naszymi brytyjskimi partnerami”.

Mamy świetne perspektywy. Jestem pewien, że sprostamy wszystkim wyzwaniom. Bardzo wiele się zmieniło w ostatnich latach w kwestii wzmocnienia Wojska Polskiego, także Marynarki

– dodał.


Wielozadaniowe jednostki tej klasy znacząco zwiększą zdolności Marynarki Wojennej RP i pozwolą na realizację szerokiego spektrum zadań na morzu, w tym m.in. zabezpieczenia szlaków żeglugowych i infrastruktury krytycznej. Okręty zwiększą potencjał bojowy Sił Zbrojnych RP, ale także będą stanowić istotny wkład Rzeczypospolitej Polskiej w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, np. realizując zadania w ramach Stałych Zespołów Okrętów NATO.

Wielozadaniowe okręty będą wyposażone w nowoczesne systemy radiolokacyjne, artyleryjskie i rakietowe. Dzięki nim Marynarka Wojenne RP uzyska nowe możliwości realizacji szerokiego zakresu zadań na polskich obszarach morskich oraz uczestnictwa w misjach i ćwiczeniach organizowanych z sojusznikami z państw NATO.

Realizacja projektu w Polsce pozwala na wytworzenie około 2000 miejsc pracy w stoczniach, przedsiębiorstwach zbrojeniowych oraz innych sektorach przemysłu bezpośrednio zaangażowanych w projekt. Pozyskane kompetencje pozwolą rozwinąć nowe możliwości i pomogą w pracach przy innych projektach na rzecz Marynarki Wojennej RP.

Umowa z Inspektoratem Uzbrojenia została podpisana 27.07.2021 r. Za realizację projektu odpowiada Konsorcjum PGZ-MIECZNIK w składzie: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., PGZ Stocznia Wojenna sp. z o.o. Partnerami strategicznymi w projekcie są firmy: Remontowa Shipbuilding S.A., Babcock, Thales UK oraz MBDA UK.

 

 

 

 



Źródło: niezalezna.pl

#Wojsko Polskie #Mariusz Błaszczak #MON #Miecznik

Michał Gradus