10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Nie ustają próby nielegalnej migracji

W raporcie z minionej doby Straż Graniczna podała, że 20 cudzoziemców próbowało w niedzielę nielegalnie przedostać się do Polski przez granicę z Białorusią, byli to m.in. obywatele Algierii, Egiptu, Konga i Jemenu.

twitter.com/@Straz_Graniczna

Placówki SG w Dubiczach Cerkiewnych i Mielniku (Podlaskie) odnotowały przypadki, że nielegalni imigranci podchodzili pod stalowe ogrodzenie na granicy m.in. z drabiną, ale na widok polskich patroli, zawracali w głąb Białorusi - podała SG w poniedziałek rano na Twitterze.

Straż Graniczna ocenia, że stalowe ogrodzenie zbudowane na tej granicy (trwają prace związane z uruchomieniem jeszcze tzw. bariery elektronicznej, czyli systemu kamer i detektorów) spełnia swoje zadanie i jest realnym utrudnieniem dla nielegalnej imigracji. Wskazuje, że liczba prób przekroczenia granicy z Białorusią spadła ostatnio dziesięciokrotnie, do maksymalnie ok. 80 prób na dobę.

Z danych Straży Granicznej wynika, że od początku sierpnia doszło do ponad 850 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W lipcu zanotowano w sumie takich przypadków blisko 900. Łącznie, od początku tego roku, SG odnotowała ponad 7,8 tys. prób nielegalnego przekroczenia polsko–białoruskiej granicy.


Z końcem czerwca przestały obowiązywać przepisy o czasowym zakazie przebywania w 183 miejscowościach przy granicy z Białorusią w woj. podlaskim i lubelskim. Wprowadzono je w związku z kryzysem migracyjnym, potem tłumaczono je również koniecznością zapewnienia porządku i bezpieczeństwa w związku z budową zapory inżynieryjnej. Weszły one w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego rozporządzenia, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r.

Od 1 lipca do 15 września w Podlaskiem obowiązuje – wydany przez wojewodę – zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość mniejszą, niż 200 metrów. Z wnioskiem o jego wprowadzenie wystąpił komendant Podlaskiego Oddziału SG. Zakaz obowiązuje w całym województwie, z wyjątkiem odcinków granicy przebiegających na rzekach.

 



Źródło: niezależna.pl, PAP

#granica polsko-białoruska #Polska #Białoruś #nielegalna migracja

az