Do końca września, zespoły z Polski i Niemiec, mają zakończyć prace nad badaniem katastrofy w Odrze. Poinformowała o tym minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, po spotkaniu ze swoją niemiecką odpowiedniczką. Na wspólnej konferencji, szefowa polskiego resoru, odniosła się również do prowadzonych na rzece inwestycji i zaznaczyła, że rząd nie ma zamiaru z nich rezygnować
Posiedzenie Polsko-Niemieckiej Rady Ochrony Środowiska odbyło się w poniedziałek w niemieckiej miejscowości Bad Saarow pod Berlinem. Ze strony polskiej w obradach brała udział minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, a po niemieckiej minister ochrony środowiska Steffi Lemke.
"Wspólnie wyraziłyśmy taką intencję, żeby zespoły po obu stronach zakończyły pracę do 30 września, tak byśmy mogli też wspólne wnioski z tych przeprowadzonych badań przekazać"
- powiedziała Moskwa.
Minister Moskwa podtrzymała też wcześniejsze deklaracje z poniedziałku, dotyczące publikacji ostatecznego kompleksowego raportu na temat wyjaśnienia przyczyny sytuacji na Odrze do 30 września.
Jak powiedziała Moskwa, rozmowy dotyczyły też inwestycji, które były już realizowane, są i będą kontynuowane na Odrze w zakresie ochrony przeciwpowodziowej i ochrony przed suszą.
"Moim obowiązkiem jest zabezpieczenie przeciwpowodziowe Polaków, ale jednocześnie przeciwdziałanie suszy"
- podkreśliła minister.
Dodała, że Polska nie widzi konieczności jakiegokolwiek zatrzymania prac na Odrze.
"Jeżeli zatrzymamy te działania, które zostały zaplanowane, tym samym zgodzimy się na suszę, zgodzimy się na powódź, a na to nie możemy się zgodzić"
- stwierdziła.
Polskę i Niemcy obowiązuje umowa międzynarodowa z 2015 roku. Jesteśmy odpowiedzialni za ochronę przeciwpowodziową obywateli i przeciwdziałanie suszy. Decyzja środowiskowa została wydana 16 sierpnia 2022 i zgodnie z nią będą podjęte działania. O tym poinformowaliśmy DE
— Anna Moskwa (@moskwa_anna) August 29, 2022
Minister klimatu i środowiska odniosła się też do pytania o polskie inwestycje na Odrze i o to, czy według niej rząd Niemiec, jeszcze przed katastrofą na Odrze, poruszał ich zasadność.
"Te argumenty podnoszone przez stronę niemiecką nie są dla nas nowe, one były już podnoszone"
- wskazała.
Anna Moskwa zaznaczyła, że chociaż miała miejsce procedura odwoławcza, w skutek której "część tych postulatów została uwzględniona", to Polska nie planuje wstrzymania inwestycji.
"Nie oznacza to absolutnie, z naszej strony, jakiejkolwiek zmiany decyzji co do dalszego procedowania i wdrażania tej inwestycji"
- stwierdziła. Minister Klimatu i Środowiska dodała, że w przypadku inwestycji modernizacyjnych były i są wykorzystywane "środki europejskie i środki Banku Światowego". Jej zdaniem ma więc miejsce "dodatkowa obiektywizacja w procesie realizacji tych konkretnych inwestycji".
"Być może, przy tych inwestycjach (...) modernizacyjnych za dużo było przekazów medialnych, za dużo było głosów od podmiotów niezaangażowanych, może za mało pracy ze strony niemieckiej na konkretnych dokumentach i próby zrozumienia tych działań, które chcemy nadal, konsekwentnie prowadzić" - oceniła Anna Moskwa.
"Dużo mitów wokół tych inwestycji urosło"
- skonstatowała.