Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Bez paktu ze Stalinem, Hitler nie zaatakowałby Polski. Wybuch wojny zdecydował się na Kremlu

- Byliśmy zaskoczeni ogniem. Obok mnie leżał chłopak, który krzyczał, żeby mu pomóc. Czułem się sparaliżowany. To był wielki ogień. Przeżyłem duży strach. Chciałem, żeby ziemia rozpadła się pode mną – zaczyna swoją opowieść Bogusław Nizieński, uczestnik walk podziemia II wojny światowej. We wtorek na platformach internetowych odbyła się premiera programu „Dumni Biało-Czerwoni. II wojna światowa”.

Program można obejrzeć m.in. na vod.gazetapolska.pl
Program można obejrzeć m.in. na vod.gazetapolska.pl
Gazeta Polska VD

Aby upamiętnić 81. rocznicę zdradzieckiej napaści Niemiec na Polskę, media Strefy Wolnego Słowa przygotowały program edukacyjno-muzyczny pt. „Dumni Biało-Czerwoni. II Wojna Światowa”. Premiera materiału filmowego odbyła się na platformach internetowych Niezalezna.pl i vod.gazetapolska.pl oraz na facebooku „Gazety Polskiej” i na YouTubie.

II wojna światowa była jednym z najtragiczniejszych i najtrudniejszych okresów w ponad 1000-letniej historii naszego kraju. Blisko 6 mln polskich obywateli straciło życie, co stanowiło 17,1 proc. całego społeczeństwa.

- Wybuch wojny decyduje się na Kremlu nocą z 23 na 24 sierpnia kiedy zostaje podpisany pakt Hitler-Stalin i on otworzył drogę do agresji najpierw niemieckiej, potem ze strony Armii Sowieckiej. Bez tego paktu Hitler pewnie nie zdecydowałby się na wojnę, mając wiedzę, że Polska podpisała sojusz z Wielką Brytanią

– mówi Karol Polejowski, historyk Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Jan Przemyłski, gospodarz programu opowiedział m.in. o bezmiarze bestialstwa, jakim poddawani byli Polacy w siedzibie Gestapo przy ul. Szucha 25, gdzie teraz znajduje się Mauzoleum Walki i Męczeństwa przy ul. Szucha i realiach katowni na Pawiaku.

W programie „Dumni Biało-czerwoni. II wojna światowa” znalazło się wiele materiałów o genezie wojny, wykład historyka na temat Blitzkrieg, rozmowa z historykiem Karolem Nawrockim z Muzeum Gdańska o tym mieście przed wojną i pierwszych dniach września 1939 r..

Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL opowiedział o dramacie Polskich bohaterów na Rakowieckiej. Wspomina między, że Niemcy planowali na Rakowieckiej zamontować gilotynę.  W programie pojawiły się fakty na temat obrony Helu, Bitwy pod Wizną, Polskiego Państwa Podziemnego i Powstania Warszawskiego.

Twórcy „Dumnych...” odwiedzili z kamerą m.in. Muzeum więzienia Pawiak, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniow Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej, bunkry Mamerki i oczywiście Muzeum II Wojny Światowej.

Patronat honorowy nad programem edukacyjno-muzycznym objęło Narodowe Centrum Kultury oraz wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński.

 



Źródło: Gazeta Polska Codziennie

#II wojna światowa #Bogusław Nizieński

Sylwia Krasnodębska