- Byliśmy zaskoczeni ogniem. Obok mnie leżał chłopak, który krzyczał, żeby mu pomóc. Czułem się sparaliżowany. To był wielki ogień. Przeżyłem duży strach. Chciałem, żeby ziemia rozpadła się pode mną – zaczyna swoją opowieść Bogusław Nizieński, uczestnik walk podziemia II wojny światowej. We wtorek na platformach internetowych odbyła się premiera programu „Dumni Biało-Czerwoni. II wojna światowa”.
Aby upamiętnić 81. rocznicę zdradzieckiej napaści Niemiec na Polskę, media Strefy Wolnego Słowa przygotowały program edukacyjno-muzyczny pt. „Dumni Biało-Czerwoni. II Wojna Światowa”. Premiera materiału filmowego odbyła się na platformach internetowych Niezalezna.pl i vod.gazetapolska.pl oraz na facebooku „Gazety Polskiej” i na YouTubie.
II wojna światowa była jednym z najtragiczniejszych i najtrudniejszych okresów w ponad 1000-letniej historii naszego kraju. Blisko 6 mln polskich obywateli straciło życie, co stanowiło 17,1 proc. całego społeczeństwa.
- Wybuch wojny decyduje się na Kremlu nocą z 23 na 24 sierpnia kiedy zostaje podpisany pakt Hitler-Stalin i on otworzył drogę do agresji najpierw niemieckiej, potem ze strony Armii Sowieckiej. Bez tego paktu Hitler pewnie nie zdecydowałby się na wojnę, mając wiedzę, że Polska podpisała sojusz z Wielką Brytanią
– mówi Karol Polejowski, historyk Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Jan Przemyłski, gospodarz programu opowiedział m.in. o bezmiarze bestialstwa, jakim poddawani byli Polacy w siedzibie Gestapo przy ul. Szucha 25, gdzie teraz znajduje się Mauzoleum Walki i Męczeństwa przy ul. Szucha i realiach katowni na Pawiaku.
W programie „Dumni Biało-czerwoni. II wojna światowa” znalazło się wiele materiałów o genezie wojny, wykład historyka na temat Blitzkrieg, rozmowa z historykiem Karolem Nawrockim z Muzeum Gdańska o tym mieście przed wojną i pierwszych dniach września 1939 r..
Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL opowiedział o dramacie Polskich bohaterów na Rakowieckiej. Wspomina między, że Niemcy planowali na Rakowieckiej zamontować gilotynę. W programie pojawiły się fakty na temat obrony Helu, Bitwy pod Wizną, Polskiego Państwa Podziemnego i Powstania Warszawskiego.
Twórcy „Dumnych...” odwiedzili z kamerą m.in. Muzeum więzienia Pawiak, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniow Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej, bunkry Mamerki i oczywiście Muzeum II Wojny Światowej.
Patronat honorowy nad programem edukacyjno-muzycznym objęło Narodowe Centrum Kultury oraz wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński.