Bartłomiej Wróblewski, kandydat PiS na Rzecznika Praw Obywatelskich, spotkał się dzisiaj z dwoma politykami Koalicji Obywatelskiej - Pawłem Kowalem oraz Pawłem Poncyliuszem. Rozmowy miały dotyczyć jego ewentualnego poparcia.
Kandydat PiS na RPO Bartłomiej Wróblewski podczas środowej konferencji prasowej w Sejmie mówił o swoich pomysłach na ten urząd, zapowiedział m.in. powołanie zastępcy do spraw wsi.
W środę Wróblewski prowadził także w Sejmie konsultacje w sprawie poparcia swojej kandydatury. Spotkał się m.in. z konserwatywnymi posłami Koalicji Obywatelskiej Pawłem Kowalem i Pawłem Poncyljuszem, z którymi przed laty współpracował w sztabie wyborczym Jarosława Kaczyńskiego jako kandydata na prezydenta.
- Doceniamy, że kandydat deklaruje otwarcie na rozmowy z innymi siłami politycznymi
- powiedział Kowal, pytany o to spotkanie. Raczej wykluczone jest jednak, by Kowal i Poncyljusz poparli Wróblewskiego. Tym niemniej jest możliwe, że kandydat PiS spotka się z całym klubem Koalicji Obywatelskiej.
Sejm na najbliższym posiedzeniu 14-15 kwietnia prawdopodobnie zajmie się wyborem nowego Rzecznika Praw Obywatelskich.
RPO powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Jeżeli Senat odmówi wyrażenia zgody na powołanie rzecznika, Sejm powołuje na to stanowisko inną osobę.
Kandydatem PiS na RPO jest poseł Bartłomiej Wróblewski; kandydatem KO i PSL - dr hab. nauk prawnych Sławomir Patyra, kandydatem Lewicy - prawnik i działacz społeczny Piotr Ikonowicz.
Parlament już trzykrotnie próbował wybrać następcę RPO Adama Bodnara, którego kadencja upłynęła na początku września ubiegłego roku. Dwukrotnie jedyną kandydatką była mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, która była wspólną kandydatką KO, Lewicy i Polski 2050 Szymona Hołowni, nie uzyskała ona jednak poparcia Sejmu. Za trzecim razem Sejm powołał na RPO kandydata PiS, wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka, jednak Senat nie wyraził na tę kandydaturę zgody.