Honorowe dawczynie przekazały mleko, które pomogło ponad 280 noworodkom – przekazała rzeczniczka szpitala klinicznego nr 2 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego Bogna Bartkiewicz.
"Najdłuższy czas współpracy z Bankiem jednej z dawczyń to 9 miesięcy. A w ubiegłym tygodniu zgłosiła się do nas mama, która będzie nas wspierać po raz drugi – przy karmieniu swego drugiego dziecka"
– wskazała rzeczniczka.
Mleko z banku działającego w szpitalu na szczecińskich Pomorzanach przekazywane jest także noworodkom ze szpitala "Zdroje". Planowana jest też współpraca ze szpitalem klinicznym nr 1 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego z oddziałem w Policach.
Honorową dawczynią mleka – jak poinformowano na stronie banku – może zostać każda zdrowa kobieta w okresie laktacji, prowadząca higieniczny tryb życia, bez nałogów, która ma nadmiar swojego pokarmu, przekraczający potrzeby jej dziecka.
Dawczynie przechodzą weryfikację stanu zdrowia i są badane pod kątem występowania zakażeń (m.in. HIV i HCV). Także oddawany pokarm jest poddawany badaniu: oceniana jest m.in. zawartość białka i tłuszczu. Pokarm jest pasteryzowany, zamrażany i przechowywany w banku.
Mleko z banku jest zalecane przez lekarzy – jak wskazano – przy leczeniu dzieci, u których rozpoznano wcześniactwo, martwicze zapalenie jelit czy zespół złego wchłaniania, a także w przypadku niektórych wad wrodzonych oraz niedoborach immunologicznych.