W I piątek Wielkiego Postu, 28 lutego ulicami Starówki przejdzie Droga Krzyżowa z rozważaniami kard. Stefana Wyszyńskiego. Będzie to zarazem uroczyste wprowadzenie do archikatedry warszawskiej powracającego z renowacji Cudownego Krucyfiksu Baryczków - poinformowało biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.
Tak jak każdego 28 dnia miesiąca, wierni będą też modlić się w katedrze o owoce beatyfikacji prymasa Wyszyńskiego, a mszy św. w tej intencji będzie przewodniczył bp Rafał Markowski.
Mottem Drogi Krzyżowej na Starówce będą słowa "Bądź wola Twoja jako w niebie... tak i w Warszawie", a kolejnym stacjom będą towarzyszyły rozważania kard. Stefana Wyszyńskiego. Dla wielu będzie to wyjątkowa okazja usłyszenia po raz pierwszy głosu Prymasa Tysiąclecia, bowiem rozważania na trasie z Nowego Miasta do archikatedry warszawskiej będą odtwarzane z archiwalnych nagrań.
Piątek po Środzie Popielcowej to szczególna okazja, by odprawić Drogę Krzyżową i uczcić krzyż. W tym roku będzie to wydarzenie ogólnowarszawskie i ogólnodiecezjalne ze względu na duchowe przygotowania do beatyfikacji prymasa Wyszyńskiego i powrót z renowacji Cudownego Krucyfiksu Baryczków - podkreśla ks. Bartosz Szoplik z parafii archikatedralnej.
Późnogotycki krucyfiks z archikatedry warszawskiej jest jednym z najbardziej znanych obiektów kultu w Warszawie. W XVI wieku został przywieziony z Niemiec, najprawdopodobniej z Norymbergi przez Jerzego Baryczkę.
Nabożeństwo Drogi Krzyżowej rozpocznie się o godz. 17.30 przy kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny (ul. Przyrynek 2) na Nowym Mieście. To najstarszy, murowany kościół na warszawskiej Starówce. Stamtąd mieszkańcy stolicy wyruszą w procesji za krzyżem. Ulicami Starówki przejdą do archikatedry św. Jana Chrzciciela zatrzymując się kolejno przy czternastu stacjach Drogi Krzyżowej.
Trasa:
I stacja - kościół Nawiedzenia NMP (ul. Przyrynek 2)
II stacja - figura przed kościołem (ul. Przyrynek 2)
III stacja - schody kościoła sakramentek
IV stacja - studnia na Rynku Nowego Miasta
V stacja - przed kościołem dominikanów
VI stacja - przed kościołem paulinów
VII stacja - przed wejściem na Barbakan
VIII stacja - przed Muzeum Literatury (wschodnia ściana Rynku Starego Miasta)
IX stacja - przed Staromiejskim Domem Kultury (Rynek Starego Miasta)
X stacja - przy dzwonie na Kanonii
XI stacja - na Kanonii pod figurą Matki Bożej
XII stacja - przed Muzeum Archidiecezji Warszawskiej (ul. Dziekania 1)
XIII stacja - w przedsionku Bazyliki Archikatedralnej
XIV stacja - przed ołtarzem głównym Bazyliki Archikatedralnej