Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Prezydent Andrzej Duda podpisał budżet na 2025 r. oraz przesłał część przepisów do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej • • •

Alert RBC dla woj. zachodniopomorskiego

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa uruchomiło Alert RCB z SMS-owym ostrzeżeniem o bardzo silnym wietrze, burzach z gradem i lokalnie możliwych trąbach powietrznych dla dziewięciu powiatów województwa zachodniopomorskiego.

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne
WikimediaImages CC0

SMS z ostrzeżeniem otrzymali mieszkańcy powiatów kamieńskiego, polickiego, gryfińskiego, myśliborskiego, pyrzyckiego, starogardzkiego, goleniowskiego, Świnoujścia oraz Szczecina.

Wieczorem i w nocy na tych obszarach będzie wiał bardzo silny wiatr, spodziewane też są burze i grad. Lokalnie w nocy mogą wystąpić trąby powietrzne. Wiatr w porywach może osiągać prędkość do 110 km/h. IMGW określił prawdopodobieństwo wystąpienia zagrożenia na 80 proc.

Burze o dużym natężeniu, przed którymi IMGW wydał ostrzeżenie drugiego stopnia mogą wystąpić dzisiaj wieczorem i w nocy w powiatach zachodnich woj. zachodniopomorskiego. Ich mieszkańcy otrzymają Alert RCB o treści: „Uwaga! Wieczorem i w nocy bardzo silny wiatr, burze i grad. Lokalnie możliwe trąby powietrzne. Nie chowaj się pod drzewami. Jeśli możesz, zostań w domu”.

Przewidywane porywy wiatru do 110 km/h stanowią zagrożenie, dlatego należy usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr. Trzeba przeparkować samochód w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej był zaparkowany pod drzewami, zamknąć okna i drzwi i pozostać w domu, jeżeli jest to możliwe.

W czasie burzy należy unikać przebywania pod drzewami i przebywania na otwartej przestrzeni. Jeżeli jesteśmy poza domem trzeba jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie. Należy też pozostać w samochodzie, jeżeli jesteśmy akurat w podróży. RCB wyjaśnia, że samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna. Jeżeli na otwartej przestrzeni przebywamy w grupie trzeba rozproszyć się na odległość kilkudziesięciu metrów. Chodzi o to, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym.

Silny wiatr może uszkodzić linie energetyczne, dlatego należny się przygotować na przerwy w dostawie prądu. RCB apeluje, aby szukać pomocy dzwoniąc na numer 112 lub 998.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#RBC #burza #alert

redakcja