Leon Taraszkiewicz ps. „Jastrząb” oraz Lucjan Minkiewicz ps. „Wiktor” znaleźli się wśród kolejnych zidentyfikowanych ofiar totalitaryzmów, których nazwiska ogłosił w piątek IPN podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy.
Ogłoszone identyfikacje dotyczą szczątków ofiar, które zostały wydobyte w toku prac archeologiczno-ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut od 2012 r. Badania DNA przeprowadzali specjaliści genetycy m.in. ze Szczecina, Wrocławia i Lublina.
Poszukiwania tajnych miejsc pochówku ofiar zbrodni komunistycznych IPN prowadzi w całej Polsce.
- To jest początek ceremonii oddania honoru, pokazania godności, jaką oni w sobie niosą. To ten państwowy element. Tak ważny dla Rzeczypospolitej. Bo jako prezydent zawsze sobie zadaję pytanie, kto będzie bronił Rzeczypospolitej i za nią walczył, jeżeli nie będziemy o nich pamiętali, jeżeli nie będziemy pochylali przed nimi nisko głowy, jeżeli ten honor nie zostanie im w odpowiedni sposób oddany. Kto będzie chciał w przyszłości stawać w obronie RP? - zastanawiał się prezydent Andrzej Duda.
CZYTAJ WIĘCEJ: Emocjonalne wystąpienie prezydenta Dudy: Kto będzie bronił RP, jeżeli nie będziemy o nich pamiętali?
Nazwiska zidentyfikowanych odczytał Jerzy Zelnik.
Poniżej lista 12 zidentyfikowanych bohaterów niezłomnych:
1. Stanisław Bizior, ps. Eam, komendant Lotnej Żandarmerii w ramach Obwodu Zamojskiego. Skazany na karę śmierci, wyrok wykonano w 1952 w podziemiach Zamku Lubelskiego. Jego szczątki odnaleziono w styczniu 2017 na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie.
2. Stefan Długołęcki, podpułkownik Wojska Polskiego. Szczątki zostały odnalezione w 2013 roku na terenie kwatery "Ł" Cmentarza Powązkowskiego w Warszawie.
3. Czesław Duma, ps. Nieznany, żołnierz Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 11 lutego 1949 w więzieniu przy ul. Rakowieckiej. Szczątki zostały odnalezione w 2013 roku na terenie kwatery "Ł" Cm. Powązkowskiego w Warszawie.
4. Czesław Guzieniuk, ps. Gałąź, żołnierz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 10 października 1946 roku na terenie lasu w okolicach Białegostoku. W 2013 roku dokonano otwarcia grobu, w celu identyfikacji jego ciała, które spoczywało na cmentarzu w Białymstoku.
5. Czesław Gałązka, ps. Mróz, podporucznik Narodowych Sił Zbrojnych. Stracony 14 maja 1949 roku w więzieniu przy ul. Rakowieckiej. Szczątki odnaleziono w 2012 roku na terenie kwatery "Ł".
6. Konstanty Kuźmicki, skazany 25 września 1946 roku na karę śmierci. Wyrok wykonano na terenie lasu Olmont, na terenie Białegostoku. Szczątki pochowano w Białymstoku. W 2013 roku dokonano otwarcia grobu w celu identyfikacji.
7. Ludwig Machalski ps. Mnich, przywódca organizacji niepodległościowej, działającej na terenie powiatu sandomierskiego.
8. Lucjan Minkiewicz, ps. Wiktor, żołnierz ZWZ-AK na Wileńszczyźnie. Szczątki zostały odnalezione w 2013 roku na terenie kwatery "Ł".
9. Stefan Nowaczek, ps. Wilk, żołnierz AK, podporucznik Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Walczył w Postaniu Warszawskim.
Skazany na karę śmierci w 1946 roku. Wyrok wykonano 29 sierpnia 1946 w więzieniu przy ul. 11 listopada w Warszawie. Szczątki odnaleziono w 2015 roku, na terenie kwatery 45N Cmentarza Bródnowskiego.
10. Marian Pilarski ps. Grom, Olgierd, Jar, major. Żołnierz zawodowy Wojska Polskiego, AK i WiN. Aresztowany 12 kwietnia 1950 roku. Skazany na karę śmierci w 1951 roku, wykonano ją 4 marca 1952 w więzieniu na zamku w Lublinie. Szczątki odkryto 23 stycznia 2017 roku na cm. rzymsko-katolickim przy ul. Unickiej w Lublinie.
11. Leon Taraszkiewicz, ps. Jastrząb, Zawieja, podporucznik, żołnierz delegatury sił zbrojnych zrzeszenia WiN. Ciężko raniony, zmarł podczas transportu na konspiracyjną kwaterę. Szczątki odkryto w listopadzie 2016 roku na cmentarzu w Siemieniu.
12. Piotr Tomaszycki, ps. Gałązka, żołnierz WiN. Skazany na karę śmierci, którą wykonano 10 października 1946 roku, na terenie lasu Olmont na terenie Białegostoku. Szczątki ekshumowane w 1996 roku, pochowane w Białymstoku. W 2013 roku dokonano otwarcia grobu w celu identyfikacji.
Źródło: prezydent.pl,PAP,Telewizja Republika,niezalezna.pl
#noty identyfikacyjne #identyfikacja #Łączka #Żołnierze Wyklęci #Instytut Pamięci Narodowej #IPN #Krzysztof Szwagrzyk
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
rz