Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Polska

Bohaterowie niezłomni. Znamy 12 nazwisk zidentyfikowanych ofiar totalitaryzmów

Leon Taraszkiewicz ps. „Jastrząb” oraz Lucjan Minkiewicz ps.

rz

Leon Taraszkiewicz ps. „Jastrząb” oraz Lucjan Minkiewicz ps. „Wiktor” znaleźli się wśród kolejnych zidentyfikowanych ofiar totalitaryzmów, których nazwiska ogłosił w piątek IPN podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy.

Ogłoszone identyfikacje dotyczą szczątków ofiar, które zostały wydobyte w toku prac archeologiczno-ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut od 2012 r. Badania DNA przeprowadzali specjaliści genetycy m.in. ze Szczecina, Wrocławia i Lublina.
Poszukiwania tajnych miejsc pochówku ofiar zbrodni komunistycznych IPN prowadzi w całej Polsce.

- To jest początek ceremonii oddania honoru, pokazania godności, jaką oni w sobie niosą. To ten państwowy element. Tak ważny dla Rzeczypospolitej. Bo jako prezydent zawsze sobie zadaję pytanie, kto będzie bronił Rzeczypospolitej i za nią walczył, jeżeli nie będziemy o nich pamiętali, jeżeli nie będziemy pochylali przed nimi nisko głowy, jeżeli ten honor nie zostanie im w odpowiedni sposób oddany. Kto będzie chciał w przyszłości stawać w obronie RP? - zastanawiał się prezydent Andrzej Duda.


CZYTAJ WIĘCEJ: Emocjonalne wystąpienie prezydenta Dudy: Kto będzie bronił RP, jeżeli nie będziemy o nich pamiętali?





Nazwiska zidentyfikowanych odczytał Jerzy Zelnik.
Poniżej lista 12 zidentyfikowanych bohaterów niezłomnych:
 
1. Stanisław Bizior, ps. Eam, komendant Lotnej Żandarmerii w ramach Obwodu Zamojskiego. Skazany na karę śmierci, wyrok wykonano w 1952 w podziemiach Zamku Lubelskiego. Jego szczątki odnaleziono w styczniu 2017 na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie.
 
2. Stefan Długołęcki, podpułkownik Wojska Polskiego. Szczątki zostały odnalezione w 2013 roku na terenie kwatery "Ł" Cmentarza Powązkowskiego w Warszawie.
 
3. Czesław Duma, ps. Nieznany, żołnierz Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 11 lutego 1949 w więzieniu przy ul. Rakowieckiej. Szczątki zostały odnalezione w 2013 roku na terenie kwatery "Ł" Cm. Powązkowskiego w Warszawie.
 
4. Czesław Guzieniuk, ps. Gałąź, żołnierz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 10 października 1946 roku na terenie lasu w okolicach Białegostoku. W 2013 roku dokonano otwarcia grobu, w celu identyfikacji jego ciała, które spoczywało na cmentarzu w Białymstoku.
 
5. Czesław Gałązka, ps. Mróz, podporucznik Narodowych Sił Zbrojnych. Stracony 14 maja 1949 roku w więzieniu przy ul. Rakowieckiej. Szczątki odnaleziono w 2012 roku na terenie kwatery "Ł".
 
6. Konstanty Kuźmicki, skazany 25 września 1946 roku na karę śmierci. Wyrok wykonano na terenie lasu Olmont, na terenie Białegostoku. Szczątki pochowano w Białymstoku. W 2013 roku dokonano otwarcia grobu w celu identyfikacji.
 
7. Ludwig Machalski ps. Mnich, przywódca organizacji niepodległościowej, działającej na terenie powiatu sandomierskiego.
 
8. Lucjan Minkiewicz, ps. Wiktor, żołnierz ZWZ-AK na Wileńszczyźnie. Szczątki zostały odnalezione w 2013 roku na terenie kwatery "Ł".
 
9. Stefan Nowaczek, ps. Wilk, żołnierz AK, podporucznik Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Walczył w Postaniu Warszawskim.
Skazany na karę śmierci w 1946 roku. Wyrok wykonano 29 sierpnia 1946 w więzieniu przy ul. 11 listopada w Warszawie. Szczątki odnaleziono w 2015 roku, na terenie kwatery 45N Cmentarza Bródnowskiego.
 
10. Marian Pilarski ps. Grom, Olgierd, Jar, major. Żołnierz zawodowy Wojska Polskiego, AK i WiN. Aresztowany 12 kwietnia 1950 roku. Skazany na karę śmierci w 1951 roku, wykonano ją 4 marca 1952 w więzieniu na zamku w Lublinie. Szczątki odkryto 23 stycznia 2017 roku na cm. rzymsko-katolickim przy ul. Unickiej w Lublinie.
 
11. Leon Taraszkiewicz, ps. Jastrząb, Zawieja, podporucznik, żołnierz delegatury sił zbrojnych zrzeszenia WiN. Ciężko raniony, zmarł podczas transportu na konspiracyjną kwaterę. Szczątki odkryto w listopadzie 2016 roku na cmentarzu w Siemieniu.
 
12. Piotr Tomaszycki, ps. Gałązka, żołnierz WiN. Skazany na karę śmierci, którą wykonano 10 października 1946 roku, na terenie lasu Olmont na terenie Białegostoku. Szczątki ekshumowane w 1996 roku, pochowane w Białymstoku. W 2013 roku dokonano otwarcia grobu w celu identyfikacji.

rz

Reklama