Niemieckie media po raz kolejny zakłamują historię, pisząc o „polskich obozach zagłady”. Jak podaje Polskie Radio, tym razem sformułowania takiego użył bawarski dziennik „Mittelbayerische Zeitung” z Regensburga. Polski konsulat w Niemczech zapowiada interwencję w tej sprawie. Jest to kolejny dowód na to, jak bardzo potrzebna jest akcja uświadamiająca #GermanDeathCamps.
„Mittelbayerische Zeitung”, regionalny dziennik z Regensburga, w artykule zamieszczonym dziś na swojej stronie internetowej opisuje historię ocalałego z obozów koncentracyjnych Israela Offmana i pisze m.in., że naziści zamordowali jego siostrę w „polskim obozie zagłady” w Treblince.
Zdecydowane oświadczenie wydała w tej sprawie polska placówka dyplomatyczna.
Konsulat RP w Monachium wie o użyciu przez bawarski dziennik określenia „polski obóz zagłady” i zamierza interweniować
- poinformował wicekonsul Robert Zadura.
Dostaliśmy już tę informację i została ona przekazana konsulowi generalnemu. Będziemy reagować, tak jak zawsze reagujemy. Najprawdopodobniej konsul Marcin Król, który pilotuje tę sprawę, skieruje odpowiednią notę
- dodał wicekonsul.
Cały czas podkreślamy, że to są niemieckie obozy koncentracyjne i żądamy sprostowania
- zaznaczył.
To kolejny w ostatnim czasie przypadek użycia przez niemieckie media niezgodnego z prawdą historyczną określenia „polskie obozy zagłady”. W marcu znalazło się ono na portalu niemieckiej telewizji SWR w materiale o 75. rocznicy pierwszych deportacji Żydów z Moguncji. Telewizja poprawiła błąd i za niego przeprosiła.
CZYTAJ WIĘCEJ: Niemcy znów kłamią. Piszą o „polskich obozach"
Sformułowania takiego użyła również na stronie internetowej stacja radiowa „B5 aktuell”. Artykuł, w którym znalazło się wprowadzające w błąd określenie, dotyczył książki historyka Stephana Lehnstaedta „Der Kern des Holocaust” („Rdzeń Holokaustu”), poświęconej Akcji Reinhardt - zaplanowanej przez nazistów operacji zagłady Żydów na terenie Generalnego Gubernatorstwa. Po interwencji konsulatu generalnego RP niemieckie radio usunęło ze strony internetowej użyte w artykule określenie „polskie obozy zagłady”, zastępując je słowami „niemieckie narodowosocjalistyczne obozy zagłady (...) w okupowanej wówczas Polsce”.
CZYTAJ WIĘCEJ: Po interwencji usunięto "polskie obozy zagłady"
W odpowiedzi na nieprawdziwe informacje publikowane przez niemieckie media, w sieci zorganizowano akcję #GermanDeathCamps. Internauci postanowili rozprawić się z niemieckimi mediami na swój sposób. Publikują na facebookowych stronach czołowych niemieckich mediów jedną ze specjalnych grafik, tagując wpis: #GermanDeathCamps #GermanNotNazi #GermanNotPolish.
Organizatorzy akcji podkreślają, że ma być ona głośna i skuteczna, ale nie obraźliwa.
Źródło: PAP,niezalezna.pl
#Mittelbayerische Zeitung
#niemieckie obozy zagłady
#obozy koncentracyjne
##GermanDeathCamps
bm