10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Rusza proces przeciw Onet.pl. Za znieważenie bohaterskich Polek

Jak dowiedział się portal niezalezna.pl, jutro o godzinie 11:30 w Sali K 621 Sądu Okręgowego w Krakowie odbędzie się pierwsza rozprawa przeciwko portalowi Onet.pl.

Filip Błażejowski/Gazeta Polska
Filip Błażejowski/Gazeta Polska
Jak dowiedział się portal niezalezna.pl, jutro o godzinie 11:30 w Sali K 621 Sądu Okręgowego w Krakowie odbędzie się pierwsza rozprawa przeciwko portalowi Onet.pl. Sprawa dotyczy zdjęcia opublikowanego 15 marca 2016 r. na łamach tego portalu, przedstawiającego kobiety prowadzone na egzekucję w Palmirach. Fotografia została użyta przez Onet.pl jako ilustracja tekstu o... romansach Polek z Niemcami i prostytucji podczas okupacji.

Pozew z inicjatywy Reduty Dobrego Imienia złożył Krystian Brodacki – syn jednej z kobiet rozpoznanych na zdjęciu. Chodzi o fotografię opublikowaną 15 marca 2016 r. na portalu onet.pl. przedstawiającą kobiety prowadzone na egzekucję w Palmirach, w tym matkę Pana Krystiana Brodackiego. Zdjęcie ilustrowało tekst o romansach Polek z Niemcami i prostytucji podczas okupacji.

- Śp. Maria Brodacka została rozpoznana na zdjęciu. Jej syn Krystian Brodacki żąda za znieważenie matki przeprosin oraz 150000 zł tytułem zadośćuczynienia. Publikacja przedmiotowego artykułu, odnoszącego się do tematyki kolaboracji oraz utrzymywania intymnych kontaktów z okupantem w zestawieniu z dramatycznym zdjęciem kobiet prowadzonych na egzekucję, głęboko go zszokowała. Przed sądem reprezentuje go współpracująca z Redutą kancelaria Pasieka, Derlikowski, Brzozowska i Partnerzy

– informuje Reduta Dobrego Imienia.

Krystian Brodacki jest jedynym synem Marii Brodackiej. W 1939 r. jego ojciec Antoni Stanisław Brodacki zmarł wskutek ran odniesionych w walce z Niemcami w obronie Warszawy. Jego matka, śp. Maria Brodacka, była córką generała Wojska Polskiego, Władysława Jaxa-Rożen, i siostrą kapitana Wojska Polskiego Stanisława Jaxa-Rożen. Od pierwszych dni okupacji zaangażowała się w konspirację, działała w organizacji PLAN (Polska Ludowa Akcja Niepodległościowa). Ukrywała Kazimierza Andrzeja Kotta, dowódcę wydziału bojowego PLAN – Polaka pochodzenia żydowskiego, który 14 stycznia 1940 r. został aresztowany, a 17 stycznia 1940 r. uciekł z więzienia i udał się do mieszkania Marii Brodackiej, która go ukryła, a potem szczęśliwie wyekspediowała z Warszawy. Listy gończe zaopatrzone w fotografię Kazimierza Kotta ukazały się w całym Generalnym Gubernatorstwie. Za pomoc w jego schwytaniu wyznaczono wysoką nagrodę pieniężną. Kotta jednak Niemcy nie schwytali. Maria Brodacka została aresztowana, wydała ją niańka jej wówczas 2,5 letniego synka Krystiana. Po aresztowaniu Maria Brodacka, przeszła okrutne śledztwo na Gestapo, w więzieniu na ul. Rakowieckiej i na Pawiaku, nie wydając nikogo. W dniu 14 czerwca 1940 r. została rozstrzelana w Palmirach.

Palmiry pod Warszawą w Puszczy Kampinoskiej to miejsce masowych mordów na Polakach – zwłaszcza inteligencji. Łącznie Niemcy zabili tam 2,2 tys. osób.

- Krystian Brodacki jest jedynym spadkobiercą Marii Brodackiej.  Czyn Onetu jest nie tylko zniesławieniem pamięci, czci i dobrego imienia śp. Marii Brodackiej. Jest uderzeniem w pamięć, cześć i dobre imię wszystkich bohaterskich Polek, które poniosły ofiarę życia w walce o niepodległość. Sprawa wymaga najostrzejszej reakcji i potępienia, zwłaszcza, że czynu tego dopuścił się portal, którego właścicielami są także Niemcy (AxelSpringer)

– informuje w komunikacie dotyczącym całej sprawy Reduta Dobrego Imienia.

 



Źródło: Reduta Dobrego Imienia,niezalezna.pl

#onet.pl #II wojna światowa #historia #sąd #Reduta Dobrego Imienia

rz