Obecnie działa już osiem specjalnych zespołów prokuratorskich, które mają wyjaśnić najbardziej skomplikowane afery gospodarcze – dowiedziała się „Gazeta Polska Codziennie”.
Po reformie prokuratury przeprowadzonej przez Zbigniewa Ziobrę, ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, wyjaśnieniem najbardziej skomplikowanych śledztw mają się zajmować specjalne zespoły prokuratorów.
Obecnie działa ich już osiem.
Od maja br. specjalny zespół prokuratorów w Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku prowadzi śledztwo w sprawie oszustw dokonywanych przez spółkę Pożyczka Gotówkowa (wcześniej Skarbiec)
. Działalnością parabanku zostało poszkodowanych 68 tys. osób na blisko 200 mln zł. Oszuści oferowali pożyczki, które miały być wypłacane po wpłacie tzw. opłaty przygotowawczej (od kilku złotych do kilku tysięcy złotych). Jednak po uiszczeniu opłaty pożyczka nie była udzielana.
Kolejny zespół prokuratorów działa od czerwca br. w Prokuraturze Regionalnej w Katowicach, która od kilku lat bada tzw. aferę podkarpacką.
Dwóch biznesmenów z Leżajska w zamian za łapówki (m.in. w postaci sztabek złota) miało załatwiać korzystne dla siebie decyzje w aparacie państwowym. Śledztwo jest wielowątkowe. Zarzuty w tej sprawie usłyszało 19 osób, m.in. Jan Bury, znany polityk PSL-u, Anna H., była już dziś szefowa Prokuratury Apelacyjnej w Rzeszowie, czy Zbigniew R., były wiceminister infrastruktury w rządzie PO-PSL.
Z kolei w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie specjalny zespół śledczych bada nieprawidłowośc
i w Spółdzielczym Banku Rzemiosła i Rolnictwa (SK Banku) w Wołominie. Przez lata dochodziło tam do poważnych nieprawidłowości przy udzielaniu kredytów. W rezultacie bank upadł. Śledczy szacują, że z banku wyłudzono przynajmniej 1,5 mld zł.
Więcej w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie".
Źródło: Gazeta Polska Codziennie
#afery gospodarcze #prokuratura
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Piotr Nisztor