Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Polska

Izby Wydawców Prasy broni dziennikarzy zatrzymany w PKW

"W związku z zatrzymaniem dziennikarzy przez policję Izba Wydawców Prasy uznaje fakt zatrzymania 20 listopada br.

Autor:

"W związku z zatrzymaniem dziennikarzy przez policję Izba Wydawców Prasy uznaje fakt zatrzymania 20 listopada br. przez policję dziennikarzy Jana Pawlickiego z TV Republika i Tomasza Gzella z PAP, wykonujących służbowe obowiązki w czasie zajścia w Państwowej Komisji Wyborczej, za naruszenie fundamentalnych zasad funkcjonowania prasy w demokratycznym państwie" - napisał w oświadczeniu zarząd Izby Wydawców Prasy.

"W pracy swej, polegającej na relacjonowaniu ważnych dla społeczeństwa wydarzeń, dziennikarze powinni liczyć na pomoc organów państwa, które powinny stwarzać prasie zapisane w konstytucji i prawie prasowym warunki niezbędne do wykonywania jej funkcji i zadań. Zatrzymanie wykonujących swe obowiązki dziennikarzy, a zwłaszcza kontynuowanie postępowania przeciwko nim, jest – naszym zdaniem – niedopuszczalne w demokratycznym państwie, może także stanowić naruszenie art. 43 Prawa prasowego, który przewiduje odpowiedzialność karną za utrudnianie działalności prasowej. Izba niejednokrotnie w minionych latach zwracała uwagę na nieprawidłowości w działaniach organów ścigania wobec dziennikarzy i wydawców.

Wskazywaliśmy na niepokojące przypadki prób złamania lub obejścia tajemnicy dziennikarskiej, czy też stosowania inwigilacji wobec dziennikarzy. Nieprawidłowości te budzą niepokój i sprzeciw nie tylko dlatego, że utrudniają działalność prasy, co samo w sobie jest nie może mieć miejsca w państwie prawa, ale także dlatego, że podważają zaufanie obywateli do organów państwa. Godzi to w podstawy funkcjonowania państwa. Przypadki takie nie powinny się nigdy więcej powtórzyć".
- czytamy w oświadczeniu.

Autor:

Źródło: press.pl

Wesprzyj niezależne media

W czasach ataków na wolność słowa i niezależność dziennikarską, Twoje wsparcie jest kluczowe. Pomóż nam zachować niezależność i kontynuować rzetelne informowanie.

* Pola wymagane