Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Polska

Oni też na czarnej liście UE

Wicepremier Rosji Dmitrij Rogozin, doradcy rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, Siergiej Głazjew i Władisław Surkow, zostali objęci unijnymi sankcjami w związku z aneksją Krymu.

Autor:

Wicepremier Rosji Dmitrij Rogozin, doradcy rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, Siergiej Głazjew i Władisław Surkow, zostali objęci unijnymi sankcjami w związku z aneksją Krymu. Nową „czarną listę”, uzgodnioną przez szczyt UE, opublikowano dziś.

Publikacja listy w Dzienniku Urzędowym UE oznacza, że sankcje wchodzą w życie.

Do „czarnej listy” 21 osób, ukaranych przez Unię Europejską sankcjami wizowymi i zamrożeniem aktywów, dodano w piątek 12 polityków i wojskowych, odpowiedzialnych za aneksję Krymu przez Rosję. Podobnie jak poprzednio UE nałożyła restrykcje zarówno na Rosjan, jak i krymskich separatystów. Niektóre z tych osób zostały ukarane także przez USA. Tym razem jest to formalnie „pierwszy garnitur” rosyjskich polityków, ale nie ludzie z najbliższego otoczenia Putina.

Oprócz wicepremiera i doradców Putina na liście znaleźli się też przewodniczący Dumy Państwowej (niższej izby parlamentu Rosji) Siergiej Naryszkin i przewodnicząca Rady Federacji (izby wyższej) Walentina Matwijenko, którzy publicznie popierali wysłanie wojsk rosyjskich na Krym, a także wiceprzewodnicząca Dumy Jelena Mizulina, jedna z inicjatorek projektów ustaw, które zezwalają na przyłączenie się do Rosji regionów wchodzących w skład innych państw.

UE ukarała też szefa rosyjskiej agencji prasowej Rossija Siegodnia Dmitrija Kisielowa, który według unijnej decyzji - był „kluczową postacią rządowej propagandy poparcia dla rozmieszczenia rosyjskich wojsk na Krymie”. Mimo „nienawiści do zgniłego Zachodu” Kisieliow parę tygodni temu został zauważony na urlopie w Amsterdamie.

Do „czarnej listy” dodano też kilku wojskowych. Są to dwaj zastępcy dowódcy Floty Czarnomorskiej, kontradmirałowie Walerij Kulikow i Aleksandr Nosatow, a także generał dywizji Igor Turczeniuk, "faktyczny dowódca wojsk rosyjskich na Krymie, które - jak czytamy w decyzji UE - Rosja nadal nazywa „siłami samoobrony”". Jak pisał portal niezalezna.pl, podwładni Tyrczeniuka w latach 1999-2000 w trakcie drugiej wojny czeczeńskiej byli odpowiedzialni za porwanie i zabicie Czeczenów.

Sankcje nałożono też na szefa krymskiej komisji referendalnej Michaiła Małyszewa i szefa komisji referendalnej Sewastopola Walerija Miedwiediewa.

Autor:

Źródło: niezalezna.pl,PAP

Wesprzyj niezależne media

W czasach ataków na wolność słowa i niezależność dziennikarską, Twoje wsparcie jest kluczowe. Pomóż nam zachować niezależność i kontynuować rzetelne informowanie.

* Pola wymagane