Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Polska

​Protest przed ambasadą Ukrainy w Warszawie

Około 100 osób, Ukraińców mieszkających w Polsce, a także Polaków i Białorusinów, protestowało przed ambasadą Ukrainy w Warszawie dziś wieczorem.

Autor:

Około 100 osób, Ukraińców mieszkających w Polsce, a także Polaków i Białorusinów, protestowało przed ambasadą Ukrainy w Warszawie dziś wieczorem. Uczestnicy manifestacji złożyli w ambasadzie list skierowany do władz Ukrainy z apelem o rozpoczęcie pokojowych rozmów z opozycją.

Protestujący trzymali flagi Ukrainy i transparent w kolorze niebiesko-żółtym z napisem „Wsparcie polskich serc owocuje wdzięcznością Ukrainy”. Dwie osoby miały na sobie białe worki pomalowane czerwoną farbą.

- Protestujemy przeciwko użyciu siły, bo przemoc w żadnym wypadku nie prowadzi do rozwiązania problemów. Chcemy wyrazić swój pogląd wobec postępowania władz Ukrainy. Działania podejmowane przez władze dowodzą, że deklaracje o europejskich aspiracjach i europejskim prawie są tylko deklaracjami - powiedział prezes Związku Ukraińców w Polsce Piotr Tyma, komentując dzisiejsze wydarzenia na Ukrainie.

Jego zdaniem brak rozwiązań dotyczących kryzysu na Ukrainie może mieć negatywne skutki także dla Polski. - Polskie władze powinny jasno skrytykować te działania władz Ukrainy, które kończą się przemocą na ulicach, kończą się brakiem rozwiązań sytuacji kryzysowych - powiedział. - Bez sankcji wobec osób, które dopuszczają się przemocy, bez jednoznacznego potępienia na arenie międzynarodowej ze strony instytucji europejskich, nie jest możliwe rozwiązanie tego problemu.

Protestujący złożyli w ambasadzie list skierowany do prezydenta Ukrainy, szefa parlamentu i p.o. premiera Ukrainy z apelem o zaprzestanie stosowania przemocy wobec protestujących i rozpoczęcie pokojowych negocjacji z opozycją.

Dziś od rana w starciach antyrządowych demonstrantów z milicją w stolicy Ukrainy, Kijowie śmierć poniosło co najmniej 11 osób, a ponad 150 zostało rannych.


fot.: Jakub Kamiński / PAP


fot.: Jakub Kamiński / PAP - Przemawia Małgorzata Gosiewska (PiS)
 

Autor:

Źródło: PAP

Wesprzyj niezależne media

W czasach ataków na wolność słowa i niezależność dziennikarską, Twoje wsparcie jest kluczowe. Pomóż nam zachować niezależność i kontynuować rzetelne informowanie.

* Pola wymagane