W czasie okresu sede vacante przez ostatnie 7 dni kardynałowie obradowali na temat sytuacji Kościoła i wyzwań dla nowego papieża, głos zabrało ponad 100 kardynałów.
Średni wiek elektorów, którzy już jutro zajmą swoje miejsca w Kaplicy Sykstyńskiej to 72 lata. Ponad połowa z nich (60) - to Europejczycy. Najsilniejszą frakcję narodową stanowią Włosi (jest ich 28). Na drugim miejscu są Amerykanie (11 kardynałów).
58 proc. czyli dokładnie 67 obecnych kardynałów-elektorów to dostojnicy mianowani przez Benedykta XVI. Pozostałych 48 otrzymało tę godność od Jana Pawła II.
W Rzymie w ostatnią fazę weszły już przygotowania do konklawe. Władze miasta zarządziły wzmocnienie patroli policyjnych w rejonie placu Świętego Piotra. Zostaną one jeszcze zwiększone, gdy nad Kaplicą Sykstyńską pojawi się biały dym obwieszczający wybór nowego papieża. Wtedy w kierunku bazyliki watykańskiej ruszą tłumy ludzi, by zobaczyć kolejnego biskupa Rzymu.