Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Polska

Janosikowe zgodne z konstytucją

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy nakładające na niektóre samorządy obowiązek ponoszenia wpłat wyrównawczych na rzecz biedniejszych samorządów (tzw. janosikowe) są zgodne z konstytucją. Za niezgodny z ustawą zasadniczą TK uznał tylko jeden p

Autor:

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy nakładające na niektóre samorządy obowiązek ponoszenia wpłat wyrównawczych na rzecz biedniejszych samorządów (tzw. janosikowe) są zgodne z konstytucją. Za niezgodny z ustawą zasadniczą TK uznał tylko jeden przepis dotyczący janosikowego.

Janosikowe to przepisy zobowiązujące niektóre gminy, powiaty i miasta na prawach powiatu do wpłat do budżetu na rzecz biedniejszych samorządów. Obejmuje gminy, w których dochody podatkowe są większe niż 150 proc. średniej dochodów podatkowych dla wszystkich gmin, a także powiaty, w których dochody podatkowe przekraczają 110 proc. średniej we wszystkich powiatach.

Przeciw temu rozwiązaniu od dawna protestują bogate miasta. W 2011 r. powstał nawet komitet inicjatywy ustawodawczej, który zaproponował zmianę zasady naliczania janosikowego, czyli nowelizację ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Społeczna akcja pod hasłem „STOP Janosikowe” rozpoczęła się w maju 2011 r. w Warszawie, a podpisy były zbierane także m.in. w Krakowie, Płocku, Poznaniu, Katowicach i Gdańsku.

Niezależnie od tego Rada Miasta Warszawy złożyła w sierpniu 2010 r. wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z konstytucją kilkudziesięciu przepisów ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Podobny wniosek złożyła Rada Miasta Krakowa w listopadzie 2011 r.

Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego uznali, że janosikowe nie na rusza konstytucyjnej zasady równości.

Autor:

Źródło: niezalezna.pl,PAP

Wesprzyj niezależne media

Ten materiał powstał dzięki wsparciu Czytelników. Pomóż nam pisać dalej

NAJNOWSZE Polska