Pod koniec czerwca ubiegłego roku odbyła się pierwsza rozprawa komisji weryfikacyjnej do spraw reprywatyzacji. Wiceminister sprawiedliwości, przewodniczący komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki ocenił, że komisja „cofnęła” decyzje reprywatyzacyjne o wartości prawie siedmiuset mln zł. Jego zdaniem warszawski ratusz nadal „stoi po stronie mafii reprywatyzacyjnej”. „W sobotę przedstawimy dokładne statystyki i podsumowanie prac komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji, w tym tygodniu mija rok działalności komisji, podjęliśmy 200 postępowań” - mówi przewodniczący komisji Patryk Jaki.
Komisja weryfikacyjna od czerwca ub. roku bada zgodność z prawem decyzji administracyjnych w sprawie reprywatyzacji warszawskich nieruchomości. Pierwsza rozprawa ruszyła 26 czerwca zeszłego roku i dotyczyła nieruchomości przy ul. Twardej 8 i 10.
Gdy komisja startowała, jej przewodniczący zakładał, że będzie w stanie zająć się trzema nieruchomościami w roku.
- Dzisiaj państwo widzicie z jakim rozpędem i z jakim polotem działa komisja i jak skutecznie przede wszystkim działa komisja. Dokładne statystyki i podsumowanie prac komisji przedstawimy w sobotę (...). Komisja działa dużo szybciej i dużo skuteczniej niż ktokolwiek z nas przewidywał. Dzisiaj to już jest dwusetne podjęte postępowanie przez komisję zaledwie w ciągu roku – zapowiedział Patryk Jaki.
Odnosząc się do podsumowania prac komisji Patryk Jaki przyznał, że ujawniono skalę gigantycznych nadużyć w Warszawie.
- Komisja zajęła się dużo większą liczbą spraw, niż wszyscy sądzili. Ujawniła i pokazała mechanizmy działalności reprywatyzacyjnej i okazała się chyba jedną ze skuteczniejszych komisji w III RP, jeżeli chodzi o ujawnianie tej patologii - mówił Patryk Jaki.
Według niego Komisja „dodatkowo uchroniła miasto przed wielkimi nadużyciami”.
- To, że zablokowaliśmy obrót w księgach wieczystych, jeżeli chodzi o podejrzane transakcje w prawie dwustu przypadkach, pokazuje, jaki majątek miasta dało się uratować. Cofnęliśmy decyzje reprywatyzacyjne o wartości prawie siedmiuset milionów złotych
CZYTAJ WIĘCEJ: Takiej skali problemu nie spodziewał się chyba nikt. W tle setki milionów złotych
Pomimo działań komisji weryfikacyjnej, stanowczy opór wobec podejmowanych przez nią decyzji stawiał stołeczny ratusz. Jak już informowaliśmy na łamach portalu niezalezna.pl Hanna Gronkiewicz-Waltz odmówiła wypłaty odszkodowań mieszkańcom, którzy powinni je otrzymać na podstawie decyzji Komisji Weryfikacyjnej. Mieszkańcy muszą zdecydować, czy wejść w spór z miastem, czy zrezygnować z tych odszkodowań, z roszczeń.
- Będziemy na drodze sądowej wspierać te decyzje, które podjęli mieszkańcy – powiedział w rozmowie z niezalezna.pl Sebastian Kaleta, radca prawny, zastępca przewodniczącego komisji weryfikacyjnej ds. warszawskiej reprywatyzacji.
Poniżej publikujemy krótkie podsumowanie prac komisji weryfikacyjnej z przywołaniem najgłośniejszych spraw:
Choć Komisja formalnie zaczęła pracę w czerwcu 2017 roku, pierwsze – wówczas jeszcze robocze – posiedzenie miało miejsce 27 maja. W pierwszej kolejności zajęto się rozpatrywaniem decyzji o reprywatyzacji nieruchomości przy Twardej 8 i Twardej 10.
Skoro czas podsumowań #2017. Tak wyglądała większość naszych nocy w MS od kiedy powstała #KomisjaWeryfikacyjna . pic.twitter.com/F53GmJMXQE
— Patryk Jaki (@PatrykJaki) 30 grudnia 2017
Formalnie komisja weryfikacyjna została utworzona na mocy ustawy z marca 2017 roku. Jej pracami od tego czasu kieruje wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, a w skład Komisji weszli wybrani przez Sejm przedstawiciele wszystkich partii zasiadających obecnie w Sejmie.
Niezwykle ważnym momentem w kontekście działalności komisji weryfikacyjnej była decyzja Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieśnia, który w grudniu 2017 roku przez odpowiedni wpis w księdze wieczystej utrzymał w mocy decyzję komisji, uchylającą zwrot działki pod dawnym adresem Sienna 29.
Taka decyzja sądu oznaczała pierwszy formalny powrót nieruchomości po jej reprywatyzacji do zasobów miasta.
Przedstawiamy najważniejsze ustalenia #KomisjaWeryfikacyjna ws. Noakowskiego 16. pic.twitter.com/a2MmNMgwaJ
— KomisjaWeryfikacyjna (@KW_GOV_PL) 22 grudnia 2017
Spektakularnych sukcesów komisja weryfikacyjna ma na swoim koncie znacznie więcej. Jedną z szeroko komentowanych spraw było unieważnienie decyzji reprywatyzacyjnych ws. nieruchomości przy ul. Szarej i Czerniakowskiej. Ponadto komisja uchyliła decyzję zwrotową w sprawie Kazimierzowskiej 34 – nakazała ponowne rozpatrzenie sprawy i przejęcie w zarząd przez miasto.
CZYTAJ WIĘCEJ: Komisja weryfikacyjna vs HGW. Uchylono kolejne krzywdzące decyzje prezydent Warszawy
Ponadto w toku prac prokuratura i komisja weryfikacyjna udowodniły, że co najmniej od 2006 r. urzędnicy w warszawskim ratuszu z pogwałceniem prawa wydawali decyzje zwrotowe kamienic. Okazuje się, że w tym czasie byli oni sowicie nagradzani przez prezydent stolicy. Już dziś o godzinie 10:00 poznamy nazwiska skorumpowanych urzędników oraz wysokość nagród, jakie przyznała im Hanna Gronkiewicz-Waltz.
CZYTAJ WIĘCEJ: PO krzyczy o nagrodach PiS, tymczasem HGW nagradzała… urzędników od reprywatyzacji
Ogromne zainteresowanie opinii publicznej spowodowały również inne ustalenia członków komisji weryfikacyjnej. W toku swoich prac ujawnili oni wysokie stawki, jakie na wynagrodzenia dla prawników-pełnomocników przeznaczył stołeczny Ratusz.
- Hanna Gronkiewicz-Waltz zapłaciła 700 tysięcy złotych prywatnym kancelariom z budżetu Warszawy na zaskarżanie KAŻDEJ decyzji komisji weryfikacyjnej - napisał na Twitterze wiceszef komisji, Sebastian Kaleta.
Jan Mosiński potwierdził złożenie do Regionalnej Izby Obrachunkowej wniosku o sprawdzenie zasadności tych wydatków.
O sprawie poinformował portal tvp.info. Członkowie komisji weryfikacyjnej uzyskali od warszawskiego Urzędu Miejskiego informacje o kosztach wynagrodzenia "dodatkowych pełnomocników miasta". Otóż jak się okazuje, obsługa prawna Ratusza wyniosła niespełna 700 tys. złotych.
- Hanna Gronkiewicz-Waltz zapłaciła 700 tysięcy złotych prywatnym kancelariom z budżetu Warszawy na zaskarżanie KAŻDEJ decyzji komisji weryfikacyjnej - napisał na Twitterze Sebastian Kaleta, wiceprzewodniczący komisji weryfikacyjnej.
Więcej informacji na temat prac komisji weryfikacyjnej można znaleźć TUTAJ
Jutro mija rok od powstania Komisji. Zapraszamy za podsumowanie. #ROKKW https://t.co/XAz5JBdfxT
— Patryk Jaki (@PatrykJaki) 29 czerwca 2018