Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Kiedy wybory do Sejmu i Senatu? Szef gabinetu prezydenta wskazał możliwy termin

Kiedy odbędą się wybory parlamentarne? Zgodnie z konstytucją wybory parlamentarne zarządza prezydent nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu. Oznacza to, że biorąc pod uwagę wykładnię prawną mamy cztery możliwe terminy, w których wybory mogłyby się odbyć. „Datę wyborów parlamentarnych poznamy w stosownym czasie. Pewnym zwyczajem jest, że jesienne wybory odbywają się w październiku” – powiedział w Radiu Wrocław szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.

Fot. Filip Blazejowski/Gazeta Polska

Prezydencki minister pytany o datę wyborów parlamentarnych powiedział, że "poznamy ją w stosownym czasie".

Ja tylko przypominam, że pewną taką tradycją, zwyczajem jest to, że te jesienne wybory odbywają się w październiku. Jest to, moim zdaniem, optymalne z punktu widzenia polskiego klimatu, warunków pogodowych, różnych terminów świątecznych. Nie będę przesądzał i nie będę w imieniu pana prezydentowi nic deklarował oczywiście.

– zaznaczył Szrot.

Dodał, że nie jest również jeszcze znana data ogłoszenia wyborów przez prezydenta Andrzeja Dudę. 

Też będzie musiała zostać wybrana z pewną wnikliwością i wyczuciem

– powiedział szef gabinetu prezydenta.

Kiedy wybory? Jakie są możliwe terminy?

Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się jesienią 2023 r. Zgodnie z konstytucją wybory parlamentarne zarządza prezydent nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu - czyli termin zarządzenia tegorocznych wyborów upływa 14 sierpnia.

Zgodnie z tekstem ujednoliconym Kodeksu wyborczego (stan prawny na dzień 9 grudnia 2022r.) określenie terminu wyborów jest dość precyzyjnie opisane:

Art. 194. 
§ 1. Wybory do Sejmu zarządza Prezydent Rzeczypospolitej, w drodze postanowienia, nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu, wyznaczając wybory na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 30 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu. Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej podaje się do publicznej wiadomości w Biuletynie Informacji Publicznej i ogłasza w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej najpóźniej w 5 dniu od dnia zarządzenia wyborów. 
§ 2. W postanowieniu, o którym mowa w § 1, Prezydent Rzeczypospolitej, po zasięgnięciu opinii Państwowej Komisji Wyborczej, określa dni, w których upływają̨ terminy wykonania czynności wyborczych przewidzianych w kodeksie (kalendarz wyborczy). 

– czytamy w Kodeksie wyborczym.

Biorąc pod uwagę wszystkie wymogi prawne, oraz to, że wybory parlamentarne wyznaczane są na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 30 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu – można dość precyzyjnie wskazać, kiedy odbędą się wybory do Sejmu i Senatu.

Możliwe są cztery terminy tegorocznych wyborów parlamentarnych: 

  • 15 października, 
  • 22 października, 
  • 29 października,
  • lub 5 listopada.

Szef gabinetu prezydenta sugerował jednak, że najbardziej prawdopodobne są terminy październikowe, co oznaczałoby, że do rozważenia pozostają jedynie trzy możliwe daty wyborów parlamentarnych.

 



Źródło: Niezalezna.pl, PAP, PKW.gov.pl

#kiedy wybory? #data wyborów #termin wyborów #kodeks wyborczy