Kuratoria oświaty, w których pracują obecnie nominaci koalicji 13 grudnia, aktywnie włączają się w promocję oraz organizację "Tęczowego piątku" w szkołach. W związku z niepokojącymi doniesieniami Dariusz Matecki, poseł PiS, skierował interpelację do MEN. Pyta w niej m.in. "jakie kroki podjęło Ministerstwo Edukacji Narodowej w celu zapobiegania organizowaniu „Tęczowych Piątków” w polskich szkołach, które mają charakter propagandowy i ideologiczny".
Tęczowy Piątek to zainicjowana przez organizację społeczną Kampanię Przeciw Homofobii cykliczna akcja odbywająca się w ostatni piątek października. Rzekomo ma ona na celu pokazanie młodzieży LGBTQI, że w szkole jest miejsce również dla niej. KPH zaznacza, że to społeczność szkolna decyduje, czy i w jakim zakresie zaangażuje się w jej organizację.
Przemysław Czarnek, minister edukacji, w 2022 roku odnosząc się do tej lewicowej inicjatywy wskazywał, że jest to "demoralizujące i gorszące uczniów - tęczowe piątki nie mają nic wspólnego z podstawami programowymi i z wychowywaniem młodych pokoleń w duchu Prawa oświatowego, preambuły do prawa oświatowego". Podkreślał, że jest to "rzecz absolutnie szkodliwa i sprzeczna z prawem".
Wraz ze zmianą władzy zmieniło się także nastawienie do organizowania Tęczowych Piątków w szkołach. Dziś w budynku Mazowieckiego Kuratorium Oświaty w Warszawie zorganizowano "inaugurację i call-to- action" akcji. Jak podkreślono w komunikacie dostępnym w sieci, jej celem jest rzekomo "budowanie widoczności młodzieży LGBTQ+ w szkole". Dodano, że "po raz pierwszy w historii, Kuratoria Oświaty będą zaangażowane w akcję".
Innym kuratorium, które publicznie zadeklarowało zaangażowanie się w promocję Tęczowego Piątku, jest kuratorium pomorskie. Nina Katka, koordynatorka województwa pomorskiego w Fundacji GrowSPACE, oświadczyła podczas konferencji, że "w tym roku kurator jest z nami i dla młodych osób to jest najważniejsze".
"Chcemy, żeby Tęczowy Piątek był codziennie, żeby każdy dzień w szkole, niezależnie czy w szkole w Gdańsku, Warszawie czy Chojnicach był dniem, kiedy każdy może być sobą, kiedy nie boi się złapać partnera czy partnerki za rękę, kiedy czuje się szanowany i szanowana, bo tylko wtedy możemy wykorzystać te edukacyjne możliwości."
Z kolei Agnieszka Tomasik, dyrektorka ZSO nr 8, "ekspertka" Kuratorium Oświaty ds. relacji w szkołach, zwróciła się z apelem, by tegoroczny tęczowy piątek "był pierwszym dniem obchodzenia tęczowych piątków codziennie".
Poseł PiS Dariusz Matecki poinformował na portalu X, że skierował interpelację do Ministerstwa Edukacji w związku ze zbliżającym się Tęczowym Piątkiem.
"Z niepokojem obserwujemy, że „Tęczowe Piątki” są wspierane finansowo przez instytucje zagraniczne, w tym Komisję Europejską oraz ambasady kilku krajów, co budzi pytania o zgodność tych działań z polską polityką oświatową oraz suwerenność w kształtowaniu programów wychowawczych. Przekazywanie środków z zagranicy na cele propagowania ideologii gender w polskich szkołach narusza fundamenty suwerenności edukacyjnej oraz prawa rodziców do decydowania o wychowaniu swoich dzieci zgodnie z własnymi wartościami"
"Jakie kroki podjęło Ministerstwo Edukacji Narodowej w celu zapobiegania organizowaniu „Tęczowych Piątków” w polskich szkołach, które mają charakter propagandowy i ideologiczny?
Czy Ministerstwo zamierza wprowadzić mechanizmy monitorujące oraz sankcjonujące szkoły, które bez zgody rodziców wprowadzają do programu szkolnego treści ideologiczne promujące LGBT?
Jakie działania podejmie Ministerstwo, aby chronić młodzież przed szkodliwymi wpływami ideologicznymi oraz zapobiec sytuacjom, w których uczniowie pod wpływem presji rówieśniczej lub aktywistów podejmują decyzje prowadzące do nieodwracalnych zmian w ich życiu?".
Dodał, iż w jego opinii "obecnie konieczne jest nie tylko blokowanie takich inicjatyw, ale także aktywne promowanie alternatyw opartych na wartościach rodziny, szacunku i odpowiedzialności".
"Dlatego apeluję o wsparcie i promowanie kampanii, takich jak „#SzlachetnyPiątek” fundacji Centrum Życia i Rodziny, która opiera się na wartościach czystości, wierności i szacunku do siebie nawzajem, dając młodym ludziom pozytywną alternatywę wobec ideologii gender"